Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat debatował nad strategią Komisji Europejskiej na 2009 r.

0
Podziel się:

Działania na rzecz rozwoju polityki
energetycznej i innowacyjności, a także dalsze ułatwianie
poruszania się obywateli wewnątrz UE zakłada strategia Komisji
Europejskiej na 2009 r., nad którą debatował w środę Senat.

Działania na rzecz rozwoju polityki energetycznej i innowacyjności, a także dalsze ułatwianie poruszania się obywateli wewnątrz UE zakłada strategia Komisji Europejskiej na 2009 r., nad którą debatował w środę Senat.

W 2009 r. zarówno Parlament Europejski, jak i Komisja Europejska zadebiutują w nowym składzie. Jeśli wszystkie państwa członkowskie pomyślnie zakończą proces ratyfikacji, w życie wejdzie również Traktat Lizboński.

W przekazanym Senatowi dokumencie dotyczącym strategii politycznej KE na 2009 r. oceniono, że wejście w życie Traktatu z Lizbony przyczyni się do wzmocnienia pozycji Unii Europejskiej na scenie międzynarodowej. Komisja zapowiada m.in. działania przygotowujące utworzenie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

W debacie senatorowie pytali wiceszefa UKIE Piotra Serafina, czy Polska ma zapewnioną pulę miejsc w przyszłej dyplomacji unijnej. Serafin odpowiadał, że obecnie jesteśmy na etapie dyskusji na ten temat. Według niego, budowa Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych nie zakończy się w 2009 roku.

Jak podkreślono w dokumencie, cele określone przez Komisję na początku jej kadencji - propagowanie dobrobytu, solidarności, wolności i bezpieczeństwa oraz wzmacnianie pozycji Europy w świecie - nadal nadają ton wszelkim działaniom KE.

Komisja chce rozpowszechniania reform gospodarczych i społecznych w Europie, które zapewnią wzrost gospodarczy i zatrudnienia. Konsekwencją zawirowań na światowych rynkach finansowych dla gospodarki oraz wzrostu cen surowców wtórnych - jak przewiduje KE - będzie pogłębienie prowadzonych reform strukturalnych, zarówno w wymiarze unijnym, jak i krajowym.

KE - jak podkreślono w dokumencie - zamierza kontynuować realizację strategii innowacyjnej, co wymagać będzie rozszerzenia europejskiej przestrzeni badawczej.

Senatorowie pytali Serafina, jakie są szanse na to, by Europejski Instytut Innowacji i Technologii miał siedzibę we Wrocławiu.

Serafin poinformował, że o instytut ten ubiegają się też m.in. wspólnie Wiedeń i Bratysława oraz Budapeszt. "Szanse są w tej chwili równe dla wszystkich" - ocenił wiceszef UKIE. W jego ocenie, przewagą Wrocławia jest aktywne stanowisko władz lokalnych. "To oddolne, niezwykłe zaangażowanie trudno odnaleźć w jakiś sposób w miastach konkurencyjnych" - podkreślił. Według niego, decyzja co do lokalizacji Instytutu może zapaść jeszcze w tym półroczu.

KE zapowiada kontynuowanie prac nad rozwojem polityki energetycznej dla Europy,; chce m.in. opracować nowy plan działań dotyczący energetyki na lata 2010-2014, a także zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa dostaw.

Komisja zamierza nadal rozwijać wspólną politykę wizową, chce też pracować nad utworzeniem do 2010 r. wspólnego europejskiego systemu azylowego. W dokumencie podkreślono też, że w 2009 roku Komisja zwróci "szczególną uwagę" na kwestię zapobiegania atakom terrorystycznym, zagrożeniom chemicznym, biologicznym, jądrowym i radiologicznym.(PAP)

stk/ ura/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)