Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat debatuje o ustawie medialnej

0
Podziel się:

W Senacie w czwartek trwa debata nad ustawą medialną. Senackie komisje:
kultury oraz budżetowa i finansów publicznych proponują wprowadzenie do ustawy ponad 50 poprawek,
ponadto zgłoszono 26 wniosków mniejszości, w tym o odrzucenie ustawy w całości.

W Senacie w czwartek trwa debata nad ustawą medialną. Senackie komisje: kultury oraz budżetowa i finansów publicznych proponują wprowadzenie do ustawy ponad 50 poprawek, ponadto zgłoszono 26 wniosków mniejszości, w tym o odrzucenie ustawy w całości.

Zwolennicy ustawy podkreślają, że pozwoli ona uporządkować system mediów publicznych, zwiększy rolę ośrodków regionalnych TVP i pozwoli odpartyjnić media publiczne.

Wnioskujący o odrzucenie ustawy w całości senator Czesław Ryszka (PiS) argumentuje zaś, że doprowadzi ona do upadku mediów publicznych (m.in. ze względu na zbyt niskie - jego zdaniem - finansowanie oraz źle sformułowany katalog misji publicznej).

PiS ma też wątpliwości czy nowy system finansowania mediów (z budżetu) zdąży uzyskać do 1 stycznia 2010 r. zgodę Komisji Europejskiej. Inaczej bowiem od nowego roku media publiczne pozostałyby bez żadnego finansowania - zlikwidowany byłby bowiem abonament, a bez notyfikacji ustawy nie można byłoby rozpocząć finansowania z budżetu państwa.

Ustawa zmienia system finansowania mediów publicznych - od 2010 r. likwiduje abonament rtv, a w zamian wprowadza finansowanie z budżetu państwa. Z dniem wejścia w życie ustawy wygasną obecne kadencje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Ich członkowie mają pełnić swoje funkcje do czasu powołania następców. Jedną z ważniejszych zmian, które wprowadzi ustawa będzie też przekształcenie regionalnych oddziałów TVP w samodzielne spółki.

Wśród popieranych przez senackie komisje poprawek jest m.in. propozycja by do katalogu zadań mediów publicznych przywrócić wykreślony w Sejmie z obecnej ustawy o rtv obowiązek respektowania chrześcijańskiego systemu wartości.

Komisje kultury i finansów mają natomiast rozbieżne stanowiska co do sposobu ustalania wysokości budżetowych nakładów na radio i telewizję. Komisja finansów popiera poprawkę, która gwarantuje, że kwota nie mniejsza niż abonament w 2007 r., czyli ok. 880 mln zł, będzie corocznie zapisana w budżecie państwa.

Innego zdania była komisja kultury, która chce pozostać przy obecnym przepisie, mówiącym, że pieniądze na media mają być zapisane jedynie w projekcie budżetu. Oznacza to jednak, że ostatecznie to parlament uchwalając co roku budżet decydował będzie ile pieniędzy przeznaczyć na media.

W toku prac senackich komisji o zmianę przepisów dotyczących finansowania mediów wnioskowało też Ministerstwo Finansów. Resort oświadczył przy tym, że w 2010 r. nie widzi możliwości wyasygnowania z budżetu państwa 880 mln zł na TVP i Polskie Radio.(PAP)

js/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)