Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat: Do 1 października można zgłaszać udział w wysłuchaniu publicznym

0
Podziel się:

Do 1 października osoby i organizacje, które chcą wziąć udział w
wysłuchaniu publicznym na temat projektu ustawy o petycjach, powinny przesłać zgłoszenia do Senatu.
Pierwsze w historii Senatu wysłuchanie publiczne odbędzie się 8 października.

Do 1 października osoby i organizacje, które chcą wziąć udział w wysłuchaniu publicznym na temat projektu ustawy o petycjach, powinny przesłać zgłoszenia do Senatu. Pierwsze w historii Senatu wysłuchanie publiczne odbędzie się 8 października.

Formularz i adres, na który należy wysłać zgłoszenia, dostępny jest na stronie www.senat.gov.pl. Wysłuchanie publiczne organizują senackie komisje: ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji.

Celem projektu, którego dotyczyć będzie wysłuchanie, jest dostosowanie polskiego prawodawstwa do konstytucji. Zgodnie z jej art. 63, "każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej". Tryb rozpatrywania takich petycji, wniosków i skarg określać ma ustawa.

Ustawy jednak do tej pory nie ma - stąd projekt, pod którym podpisała się grupa senatorów zarówno z PO, PiS, jak i niezależnych. W uzasadnieniu projektu podkreślono, że wychodzi on naprzeciw postulatom organizacji pozarządowych, które od dawna apelowały o ustawowe uregulowanie kwestii petycji.

Senacki projekt reguluje zasady składania i rozpatrywania petycji, sposoby postępowania oraz określenia właściwości organów w sprawach dotyczących petycji, określa formę, w jakiej może być złożona petycja oraz elementy, jakie powinna zawierać.

Przedmiotem petycji mogą być - zgodnie z projektem - sprawy dotyczące życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, mieszczące się w zakresie zadań i kompetencji organu władzy publicznej będącego jej adresatem albo w zakresie wykonywanych przez organizację lub instytucję społeczną zadań zleconych z zakresu administracji publicznej.

Uprawnionymi do składania petycji są osoby fizyczne, społeczne podmioty zbiorowe, niezależnie od posiadanej osobowości prawnej, m.in. związki zawodowe, związki pracodawców, organizacje społeczno-zawodowe rolników, stowarzyszenia, samorządy społeczne i zawodowe, fundacje i inne organizacje.

Adresaci petycji to z kolei organy władzy publicznej (zarówno państwowej, jak i samorządu terytorialnego bez względu na terytorialny zasięg ich działania i charakter ich funkcji) oraz organizacje i instytucje społeczne wykonujące zadania zlecone z zakresu administracji publicznej. Celem petycji jest skłonienie adresata do podjęcia określonego działania, zaniechania podjętego działania lub zajęcia określonego stanowiska.

Petycję składa się w formie pisemnej albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej na adres poczty elektronicznej wskazany na stronie internetowej adresata petycji lub urzędu go obsługującego.

Instytucje, do których kierowane są petycje, powinny - jak określono w projekcie - rozpatrzyć je bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia jej złożenia. W przypadku wystąpienia okoliczności niezależnych od organu właściwego do rozpatrzenia petycji uniemożliwiających rozpatrzenie petycji w tym terminie, termin ulega przedłużeniu, nie dłużej jednak niż do 3 miesięcy.

W przeszłości wysłuchanie publiczne mogło być przeprowadzane tylko w Sejmie, jednak dzięki przeprowadzonej w czerwcu zmianie w Regulaminie Senatu, prawo organizowania wysłuchań mają teraz również komisje senackie. (PAP)

hgt/ as/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)