Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat: Komisja za ustawą o środkach przymusu bezpośredniego

0
Podziel się:

Senacka komisja opowiedziała się w środę za przyjęciem ustawy o środkach
przymusu bezpośredniego i broni palnej. Określa ona m.in. jakie konkretnie środki, np. pałki i
kajdanki, przysługują każdej z ponad 20 formacji oraz kiedy i na jakich zasadach mogą być użyte.

Senacka komisja opowiedziała się w środę za przyjęciem ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Określa ona m.in. jakie konkretnie środki, np. pałki i kajdanki, przysługują każdej z ponad 20 formacji oraz kiedy i na jakich zasadach mogą być użyte.

Senacka komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej poparła większość z ponad 20 legislacyjnych i redakcyjnych poprawek Biura Legislacyjnego Senatu. Nie zmieniają one głównych zapisów ustawy. Ustawą w czwartek ma zająć się także senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji.

Uchwalona w połowie kwietnia przez Sejm ustawa, której projekt przygotowało MSW, pozostawia obowiązek oddania strzału ostrzegawczego. Funkcjonariusz przed użyciem broni palnej będzie musiał okrzykiem zidentyfikować formację, do której należy (np. "Policja!"). Jeśli osoba nie podporządkuje się wezwaniu, powinna zostać ostrzeżona o oddaniu strzału ostrzegawczego: "Stój, bo strzelam!".

Jeśli zignorowane zostanie również i to ostrzeżenie, uprawniony ma oddać strzał ostrzegawczy w bezpiecznym kierunku. Zgodnie z ustawą od tej procedury lub jej poszczególnych elementów, w szczególności od oddania strzału ostrzegawczego, można odstąpić, "jeżeli ich zrealizowanie groziłoby bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia lub zdrowia uprawnionego lub innej osoby".

Ustawa co do zasady zakazuje użycia broni palnej przez oddziały zwarte jakiejkolwiek formacji (obecnie przepisy zezwalają oddziałom policji strzelać na rozkaz dowódcy). Jednocześnie ustawa przewiduje dwa wyjątki. Po pierwsze, na wypadek bezpośredniego zagrożenia życia, np. gdyby któryś z dowódców (bo w praktyce tylko oni mają broń palną) odłączył się od oddziału i znalazł się w niebezpieczeństwie. Po drugie, w czasie stanu wyjątkowego strzelać będą oddziały policji lub wojska; reguły postępowania na taką okoliczność, włącznie z obowiązkiem oddania salwy ostrzegawczej, określono w ustawie.

Zgodnie z ustawą nie będzie można używać środków przymusu bezpośredniego - z wyjątkiem siły fizycznej w postaci technik obezwładniających - wobec kobiet w widocznej ciąży oraz osób, których wygląd wskazuje, że albo mają 13 lat lub mniej, albo są niepełnosprawne ruchowo. Wobec tych osób będzie można użyć ostrzejszych środków przymusu bezpośredniego, tylko jeżeli te osoby będą zagrażały życiu lub zdrowiu innych, a broni palnej - jedynie dla odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie lub zdrowie.

Zgodnie z ustawą BOR i ABW nie będą mogły już używać kaftanów bezpieczeństwa oraz pasów obezwładniających. Możliwość używania paralizatorów ustawa odbiera Służbie Więziennej, a inspekcji transportu drogowego - prawo do używania kolczatek, kajdanek na nogi i pojazdów służbowych (w roli środków przymusu bezpośredniego, np. do blokowania drogi). Z kolei m.in. ABW, BOR oraz straże - ochrony kolei, marszałkowska, leśna i łowiecka - zyskają prawo do używania paralizatorów, a sama ABW - także psów służbowych.

Ustawa wprowadza też nowe środki przymusu bezpośredniego, takie jak materiały wybuchowe do pokonywania zamknięć budowlanych i innych przeszkód oraz środki pirotechniczne do ogłuszania lub chwilowego oślepiania. Zrezygnowano ze stosowania tzw. prowadnic, broni gazowej, blokad stawu kolanowego i zasłon na twarz.

Gdyby siły policji okazały się niewystarczające, ustawa pozwala na użycie oddziałów wojska. W takiej sytuacji żołnierze mieliby takie same uprawnienia jak policjanci.

Ustawa ujednolica zasady używania i wykorzystywania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej między różnymi formacjami. Do tej pory regulowały to rozporządzenia dotyczące poszczególnych służb, jednak w ub.r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że tego typu przepisy muszą znaleźć się w akcie prawnym wyższej rangi - ustawie. Dotychczasowe regulacje stracą moc 5 czerwca 2013 r.; wtedy miałaby wejść w życie nowa ustawa.(PAP)

gdyj/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)