Notowania

wiadomości
14.09.2011 17:26

Senat nie zgłosił poprawek do ustawy o dotacji dla Fundacji Auschwitz-Birkenau

# Dochodzi informacja o ty, że Senat przyjął ustawę bez poprawek. #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Dochodzi informacja o ty, że Senat przyjął ustawę bez poprawek. #

14.09. Warszawa (PAP) - W środę Senat nie zgłosił poprawek do ustawy o dotacji na rzecz Fundacji Auschwitz-Birkenau ustanawiajacą kapitał wieczysty, od którego odsetki przeznaczone zostaną na remonty w muzeum byłego obozu zagłady.

Zgodnie z ustawą środki te mają stanowić polski wkład w kapitał wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau, który ma wynosić 120 mln euro. Coroczne odsetki od tego kapitału, w wysokości kilku milionów euro, pozwolą na systematyczne realizowanie niezbędnych prac konserwatorskich nad pozostałościami po byłym obozie.

Kwota dotacji ma wynosić 10 milionów euro i ma być przekazana na rzecz Fundacji przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego w transzach do końca marca 2015 r. Oprócz Polski dotacje mają wnieść także Niemcy, USA, Austria, Wielka Brytania i Izrael.

Przewodniczący Senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu Piotr Andrzejewski powiedział w środę, że - niezależnie od ustawy - między fundacją a ministrem kultury zostanie zawarta umowa, określająca cel i zakres możliwości użycia środków pochodzących z dotacji. Zgodnie z projektem umowy, przekazane środki mają być kontrolowane przez ministra kultury, a fundacja będzie zobowiązana do składania mu sprawozdań.

Senator zaznaczył też, że w wypadku naruszenia zapisanego w ustawie sposobu wykorzystania środków pochodzących z dotacji, środki te podlegać mają zwrotowi. Istnieje też możliwość zmiany zapisu o przeznaczeniu kapitału wieczystego.

Fundacja Auschwitz-Birkenau powstała w 2009 r. z inicjatywy Władysława Bartoszewskiego, byłego więźnia obozu. Jej celem jest zbudowanie Funduszu Wieczystego na potrzeby konserwacji terenów, budynków i ruin poobozowych. Dotychczas fundacji udało się zebrać ponad 2/3 proc. potrzebnej kwoty, czyli ok. 85 mln euro. Głównymi darczyńcami są rząd Republiki Federalnej Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Austrii, Wielkiej Brytanii i Izraela. Konserwatorzy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau obliczyli, że roczne koszty niezbędnych działań konserwatorskich, w zależności od realizowanych projektów, wyniosą od 3,6 do 5,5 miliona euro. (PAP)

maz/ aszw/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz