Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.12.2013 21:52

Senat nie zgłosił poprawek do ustawy okołobudżetowej

Podczas środowego głosowania senatorowie zdecydowali, aby nie wnosić poprawek do ustawy okołobudżetowej na 2014 r., która przewiduje m.in. wzrost akcyzy na wyroby spirytusowe i tytoniowe. Zakłada też zamrożenie wynagrodzeń w budżetówce.

Podziel się
Dodaj komentarz

Podczas środowego głosowania senatorowie zdecydowali, aby nie wnosić poprawek do ustawy okołobudżetowej na 2014 r., która przewiduje m.in. wzrost akcyzy na wyroby spirytusowe i tytoniowe. Zakłada też zamrożenie wynagrodzeń w budżetówce.

Za podjęciem uchwały bez poprawek głosowało 56 senatorów, 33 było przeciwnych, a jeden się wstrzymał. Wcześniej przepadł wniosek mniejszości o odrzucenie ustawy w całości.

Przewodniczący senackiej komisji finansów Kazimierz Kleina powiedział wcześniej podczas obrad plenarnych Senatu, że ustawa ta zawiera rozwiązania służące realizacji założeń polityki budżetowej państwa na rok 2014. "Rozwiązania te z jednej strony zapewniają prawidłową realizację budżetu w roku przyszłym, z drugiej strony - pozwolą na uelastycznienie polityki finansowej niektórych instytucji" - wskazał.

Tłumaczył, że ustawa okołobudżetowa przewiduje m.in., że wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe zostaną utrzymane na poziomie z 2013 r. Zamrożone zostaną też maksymalne pensje osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Ponadto utrzymane na poziomie z 2013 r. zostaną płace w budżetówce oraz fundusz świadczeń socjalnych.

Założono podniesienie o 5 proc. stawki akcyzy na wyroby tytoniowe i o 15 proc. na alkohol etylowy. W efekcie papierosy podrożeją o ok. 1 zł na paczce, a cena półlitrowej butelki wódki wzrośnie o ok. 1,8 zł.

Zmiany będą dotyczyć także kwestii związanych z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Założono, że wysokość miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego będzie niezależna od kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Ustawa przewiduje wyrównanie dopłat do wynagrodzeń na otwartym i chronionym rynku pracy. Przewidziano, iż ogólna kwota wsparcia dla zatrudnienia osób niepełnosprawnych ma wynieść 3 mld 160 mln zł. W przypadku osób o umiarkowanej niepełnosprawności wsparcie wyniesie 1125 zł. Z kolei dofinansowanie do miejsc pracy dla niepełnosprawnych w stopniu lekkim wyniesie 450 zł, a w stopniu znacznym - 1800 zł.

Zgodnie z ustawą zmiany dotyczące zrównania dopłat do wynagrodzeń na otwartym i chronionym rynku pracy wejdą w życie z 3-miesięcznym vacatio legis, czyli 1 kwietnia 2014 r. Pozostałe przepisy ustawy wejdą w życie 1 stycznia 2014.

Za odrzuceniem ustawy opowiadali się senatorowie opozycji. Wniosek w tej sprawie złożył przed dwoma tygodniami Henryk Cioch (PiS). W środę tłumacząc go, zwracał uwagę m.in. na kwestie proceduralne i legislacyjne, które przemawiają za odrzuceniem tej ustawy. Podczas wieczornego głosowania większość senatorów nie poparła jednak tego wniosku.

W trakcie głosowań przepadły też poprawki do ustawy, które wcześniej w środę złożyli senatorowie: Marek Borowski, Jan Rulewski, Andrzej Grzyb oraz Andrzej Kobiak.

Niewniesienie przez Senat poprawek do ustawy okołobudżetowej oznacza, że trafi ona teraz do podpisu prezydenta. (PAP)

rbk/ wkr/ pad/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz