Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat o nowelizacji ustawy o zoz-ach

0
Podziel się:

Senat, który w środę przed południem
rozpoczął dwudniowe posiedzenie, zajął się m.in. nowelizacją
ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, która reguluje m.in. zasady
przekształcania i łączenia publicznych zoz-ów.

Senat, który w środę przed południem rozpoczął dwudniowe posiedzenie, zajął się m.in. nowelizacją ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, która reguluje m.in. zasady przekształcania i łączenia publicznych zoz-ów.

Jak poinformował senator Władysław Sidorowicz (PO), senacka komisja zdrowia wprowadziła do nowelizacji kilka poprawek o charakterze porządkującym. Przewidziano w nich m.in. możliwość wydawania przez ministra zdrowia rozporządzeń dotyczących sposobu postępowania szpitala w przypadku przygotowania do wydania zwłok pacjenta.

Poprawki zgłosili także senatorowie, m.in. senator Stanisław Karczewski złożył wniosek o określenie terminu połączenia zoz-ów - miałyby na to mieć do 3 miesięcy.

Przyjęta przez Sejm 24 maja nowelizacja reguluje m.in. zasady łączenia publicznych zoz-ów, nadzoru nad nimi wojewodów oraz udostępniania dokumentacji medycznej. Połączenie się zoz-ów może być dokonane nie tylko przez przeniesienie mienia jednego zoz-u na inny, ale i przez utworzenie nowego. Ponadto umożliwiono łączenie się zoz-ów podlegających różnym organom założycielskim.

Nowela przewiduje także zwiększenie nadzoru wojewodów nad zoz- ami. Dyrektorzy szpitali, planujący zamknięcie jednego z oddziałów, np. z powodu remontu, będą musieli zwrócić się do wojewody, by ten wydał zgodę. Ograniczona zostanie liczba instytucji, które będą mogły korzystać z nazwy; "klinika", "kliniczny" czy "uniwersytecki".

Nowelizacja porządkuje sprawy związane z nazewnictwem i rejestracją zakładów opieki zdrowotnej. Stanowi, że Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego może być organem założycielskim dla zoz-ów.

Do nowelizacji włączono także zasady udostępniania dokumentacji medycznej oraz cennik za stronę wyciągu takiej dokumentacji. Jest to wynik wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 28 listopada 2005 roku, który uznał, że zapisy ustawy o zoz-ach dotyczące dokumentacji medycznej są niekonstytucyjne.

Dokumentacja medyczna ma być przechowywana przez 20 lat, dokumentacja w przypadku zgonu pacjenta na skutek uszkodzenia ciała lub zatrucia - 30 lat, zdjęcia rentgenowskie poza dokumentacją medyczną pacjenta - 10 lat; natomiast skierowania na badania - 5 lat. Maksymalna opłata za wyciąg lub odpis dokumentacji medycznej wynosić ma 0,0015 przeciętnego wynagrodzenia. (PAP)

bpi/ lop/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)