Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat oddał hołd powstańcom warszawskiego getta

0
Podziel się:

Uchwałę upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim przyjął w środę
Senat. Podkreślił w niej, że heroiczny opór powstańców był świadectwem wielkiego hartu ducha i
zasługuje na wieczną pamięć. 19 kwietnia przypada 70. rocznica powstania.

Uchwałę upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim przyjął w środę Senat. Podkreślił w niej, że heroiczny opór powstańców był świadectwem wielkiego hartu ducha i zasługuje na wieczną pamięć. 19 kwietnia przypada 70. rocznica powstania.

"W 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd Żydom, polskim obywatelom, którzy w obliczu zagłady przeciwstawili się złu. Ich heroiczny opór był świadectwem wielkiego hartu ducha i zasługuje na wieczną pamięć" - głosi tekst senackiej uchwały.

Jej autorzy przypominają, że powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Było ono odpowiedzią na zarządzoną przez Niemców akcję ostatecznej likwidacji resztek dzielnicy żydowskiej w stolicy okupowanej Polski. Walki trwały kilka tygodni, zakończyły się krwawą pacyfikacją oraz ostateczną likwidacją getta. Zginęli lub zostali wywiezieni do obozów zagłady wszyscy jego mieszkańcy. Symbolem zagłady getta w Warszawie było wysadzenie przez Niemców 16 maja 1943 roku Wielkiej Synagogi przy ul. Tłomackie.

"Do bohaterskiej walki przeciw regularnym niemieckim oddziałom wojskowym i policyjnym, wspieranym przez kolaboranckie formacje ukraińskie i łotewskie, stanęli słabo uzbrojeni bojownicy zorganizowani głównie w Żydowskiej Organizacji Bojowej dowodzonej przez Mordechaja Anielewicza i Marka Edelmana oraz Żydowskim Związku Wojskowym dowodzonym przez Pawła Frenkla i Leona Rodala" - napisano w uchwale.

"Na szacunek i pamięć zasłużyli także ci, którzy na różne sposoby starali się pomagać walczącym powstańcom. Godzi się również przypomnieć, iż w proteście przeciwko obojętności świata wobec powstania i w geście solidarności z ginącymi powstańcami 12 maja 1943 roku popełnił samobójstwo polityk Bundu Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej RP w Londynie. Powstanie w getcie warszawskim, a także zbrojny opór wobec likwidacji gett w Białymstoku, Częstochowie, Sosnowcu i Będzinie oraz zbrojne wystąpienia w obozach śmierci w Treblince i w Sobiborze stanowią ważną część historii Polski" - głosi tekst przyjętej przez senatorów RP uchwały. (PAP)

aszw/ abe/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)