Notowania

senat
12.03.2010 11:01

Senat poparł nowelizację ustawy ws. terminalu LNG w Świnoujściu

Senat poparł w piątek nowelizację ustawy w sprawie budowy terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu. Zakłada ona, że w ramach tej inwestycji wybudowane zostaną dwa gazociągi w województwie dolnośląskim.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Senat poparł w piątek nowelizację ustawy w sprawie budowy terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu. Zakłada ona, że w ramach tej inwestycji wybudowane zostaną dwa gazociągi w województwie dolnośląskim. *

Rząd dopisał do specjalnej ustawy, która pozwoliła na rozpoczęcie budowy terminalu LNG w Świnoujściu, budowę dwóch gazociągów w woj. dolnośląskim. Chodzi o gazociąg od granicy z Niemcami w Lasowie do magazynu gazu w Wierzchowicach k. Milicza oraz o gazociąg Jeleniów - Dziwiszów k. Jeleniej Góry. Inwestorem ma być państwowa spółka Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.

Według resortu skarbu, budowa tych dwóch gazociągów pomimo, że dotyczą Dolnego Śląska, może być traktowana jako inwestycja towarzysząca terminalowi LNG w Świnoujściu. Powstanie tych rurociągów pozwoli na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Zgodnie z harmonogramem, pierwszy statek będzie mógł zawinąć do terminalu w Świnoujściu po 30 czerwca 2014 r.

Dzięki terminalowi LNG drogą morską będzie można pozyskać do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. W zależności od zapotrzebowania, możliwa będzie rozbudowa terminalu do 7,5 mld m sześc., bez konieczności powiększania terenu, na którym powstanie. Obecnie Polska zużywa ok. 14 mld m sześc. gazu rocznie.

Teraz ustawa zostanie przekazana do podpisu przez prezydenta. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od ich opublikowania.(PAP)

awy/ bos/ jbr/

Tagi: senat, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz