Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat przyjął projekt przywracający kary 12 lat za zabójstwo

0
Podziel się:

Możliwość wymierzania kary 12 lat, 25 lat lub kary dożywotniego więzienia
za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem, ze zgwałceniem, wzięciem zakładnika, rozbojem, z użyciem
broni palnej lub materiałów wybuchowych - przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu karnego, przyjęty
w czwartek przez Senat.

Możliwość wymierzania kary 12 lat, 25 lat lub kary dożywotniego więzienia za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem, ze zgwałceniem, wzięciem zakładnika, rozbojem, z użyciem broni palnej lub materiałów wybuchowych - przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu karnego, przyjęty w czwartek przez Senat.

Jest to inicjatywa ustawodawcza Senatu, uwzględniająca wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Poprzedni zapis kodeksu karnego został zakwestionowany w wyroku TK z kwietnia 2009 roku. Po ogłoszeniu wyroku w "Dzienniku Ustaw" z kodeksu karnego został skreślony przepis mówiący: "Kto zabija człowieka: ze szczególnym okrucieństwem; w związku z wzięciem zakładnika, zgwałceniem albo rozbojem; w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie; z użyciem broni palnej lub materiałów wybuchowych - podlega karze 25 lat pozbawienia wolności, albo karze dożywotniego pozbawienia wolności".

Po wyroku TK sędziowie stosowali w przypadku każdego rodzaju zabójstwa par. 1 art. 148, który stanowi: "Kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności".

Kodeks karny z 1997 r. przewidywał za "kwalifikowane zabójstwo" albo karę więzienia nie krótszą niż 12 lat, albo 25 lat, albo dożywocie. Od nowelizacji kk z 2005 r. groziło za to już tylko 25 lat lub dożywocie.

Obecnie w stosunku do przestępców, którzy nie ukończyli 18 lat, sędzia pozbawiony jest możliwości jakiegokolwiek miarkowania kary, ponieważ wobec nich nie można orzec kary dożywotniego pozbawienia wolności, a jedynie 25 lat. Ponadto, wyłączona jest w tym przypadku możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary; nawet w sytuacjach, gdy zgodnie z przepisami kodeksu złagodzenie byłoby obligatoryjne.

Teraz projekt trafi do Sejmu, gdzie przejdzie całą procedurę legislacyjną.(PAP)

dom/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)