Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat rozpoczął debatę nad nowelą abonamentową

0
Podziel się:

W Senacie rozpoczęła się debata nad
nowelizacją ustawy abonamentowej, która poszerza krąg uprawnionych
do zwolnienia z tej opłaty. Senacka komisja kultury rekomenduje
odrzucenie ustawy, do dokumentu zgłoszono też sześć wniosków
mniejszości.

W Senacie rozpoczęła się debata nad nowelizacją ustawy abonamentowej, która poszerza krąg uprawnionych do zwolnienia z tej opłaty. Senacka komisja kultury rekomenduje odrzucenie ustawy, do dokumentu zgłoszono też sześć wniosków mniejszości.

Uchwalona na początku maja przez Sejm nowelizacja zakłada, że abonamentu nie będą musieli opłacać emeryci i trwale niezdolni do pracy renciści, a także: bezrobotni, uprawnieni do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych.

Zwolnienie z opłacania abonamentu obejmie też osoby spełniające kryterium dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

Wśród wniosków mniejszości PO proponuje wprowadzenie do ustawy mechanizmu, który pozwoli na zwrot abonamentu osobom, które opłaciły go za rok z góry, a w wyniku nowelizacji zostały objęte zwolnieniem z jego opłacania (Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji szacuje, że potrzeba na to ok. 5 mln zł).

PiS chce z kolei, by wydłużone zostało vacatio legis ustawy - tak by weszła w życie nie po 30 dniach od uchwalenia, ale od 1 stycznia 2009 r.

Senatorowie PiS postulują także wprowadzenie do nowelizacji kryterium dochodu dla emerytów, tzn. zwolnienie z abonamentu przysługiwałoby tylko do wysokości emerytury, która nie przekracza kwoty 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

PiS chce też przywrócenia w ustawie przepisu, który gwarantował, że gospodarstwo domowe nie jest zwolnione z opłacania abonamentu, jeśli razem z osobą, której takie zwolnienie przysługuje, zamieszkują co najmniej dwie osoby, które mają ukończony 26. rok życia i nie obejmuje ich zwolnienie z abonamentu.

Senatorowie PiS proponują też poprawkę, która zagwarantuje, że budżet państwa zwróci mediom publicznym ubytki w abonamencie, które będą wynikiem uchwalonej ustawy.

Podczas briefingu poprzedzającego środowe posiedzenie Senatu senatorowie PO podkreślali, że w obecnym kształcie abonament jest nieściągalny i marnotrawiony, a nowelizacja jest pierwszym krokiem do jego zniesienia.

Senatorowie PiS mówili natomiast, że PO dąży do zniesienia abonamentu nie proponując w zamian innego systemu finansowania.

Wojciech Skurkiewicz (PiS) zapewnił, że jego klub nie jest przeciwko zwolnieniom kolejnych grup z opłacania abonamentu i poparłby tę ustawę, gdyby zawierała ona system rekompensat dla mediów publicznych. (PAP)

js/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)