Notowania

ustawa refundacyjna
19.01.2012 13:31

Senat rozpoczął debatę nad nowelą ustawy refundacyjnej

Senacka komisja zdrowia, która obradowała wczoraj, nie rekomendowała żadnych poprawek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Hrechorowicz)

Senacka komisja zdrowia, która obradowała wczoraj, nie rekomendowała żadnych poprawek.

Senatorowie PiS zgłosili kilka poprawek, które dotyczyły m.in. postulatów środowiska aptekarskiego, jednak komisja ich nie zarekomendowała. Poprawki te zostały zgłoszone jako wnioski mniejszości.

Jedna z nich realizowała postulat aptekarzy, aby doprecyzować w ustawie refundacyjnej, w których przypadkach apteka zwracałaby koszty nienależnej refundacji. Zaproponowano, by zwrot dotyczył pięciu przypadków: wydania leku nieobjętego refundacją, przepisanego przez osobę nieuprawnioną, przepisania leku na rzecz osoby nieuprawnionej, wydania leku z zastosowaniem ceny, limitu, marży, opłaty w wysokości innej niż wynikającej z ustawy, a także po upływie terminu realizacji recepty.

Inna z proponowanych zmian znosiła ograniczenia cenowe w przypadku wydawania zamienników leków.

Następna z propozycji zakładała refundację leków _ w całym zakresie zastosowań określonych stanem klinicznym zgodnie z aktualną wiedzą medyczną _, a nie tylko według wskazań rejestracyjnych.

Podczas posiedzenia komisji minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podkreślił, że pieniądze publiczne, jakimi są środki NFZ na refundację leków, muszą być kontrolowane. Ocenił, że skreślenie z ustawy refundacyjnej artykułu o karaniu aptekarzy za realizację błędnie wypisanych recept oznaczałoby zniesienie kontroli _ za wszystko i na zawsze _. Zapowiedział jednak, że jasne zasady kontroli aptek oraz lekarzy zostaną określone w rozporządzeniu do ustawy.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej (NRA) Grzegorz Kucharewicz po posiedzeniu komisji wyraził swoje niezadowolenie z braku akceptacji dla poprawek. Zapowiedział, że decyzja o ewentualnym zaostrzeniu protestu zapadnie na najbliższym zjeździe NRA, który rozpoczyna się w piątek. Dodał, że skoro minister zapowiedział, że postulaty środowiska aptekarskiego zostaną zrealizowane w rozporządzeniu, to oczekuje na taki dokument.

Uchwalona przez Sejm nowela usunęła z ustawy refundacyjnej ustęp 8 art. 48. Przewidywał on, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta. Lekarze, którzy do chwili wejścia w życie nowych przepisów wystawili taką receptę, będą objęci abolicją.

Sejm przychylił się także do części postulatów NRA. Farmaceuci, którzy do dnia wejścia w życie noweli ustawy refundacyjnej zrealizują niewłaściwie wypisane recepty, nie będą ponosili za to odpowiedzialności. Posłowie nie spełnili jednak najważniejszego oczekiwania NRA i nie wykreślili z ustawy refundacyjnej przepisów zakładających odpowiedzialność finansową aptekarzy za realizację błędnie wypisanych recept.

Jednak - zgodnie z nowelą - zyskali oni możliwość wnoszenia zażaleń od decyzji kontrolerów NFZ do dyrektorów oddziałów wojewódzkich; jeśli zażalenie nie zostanie uwzględnione, aptekarz będzie mógł odwołać się do prezesa NFZ.

O ustawie refundacyjnej czytaj w Money.pl
Nieudany protest aptekarzy. I tak dopną swego? PiS i Ruch Palikota domagają się abolicji zarówno dla lekarzy, jak i aptekarzy. Co na to autorka ustawy refundacyjnej, Ewa Kopacz?
Namawiają aptekarzy do buntu. Jak lekarze Sejmowa komisja zdrowia przyjęła poprawki rządowe do projektu ustawy. Wprowadzone zmiany zakładają odstąpienie od karania lekarzy za niewłaściwe wypisanie recept.
Zostawiła go z problemem i "trzyma kciuki" Ewa Kopacz uważa, że Bartosz Arłukowicz jest doskonale przygotowany do prowadzenia ministerstwa zdrowia.
Jest projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej Minister Arłukowicz powiedział, co z przepisami o karach dla lekarzy. Protestujący wydali komunikat.
Tagi: ustawa refundacyjna, bartosz arłukowicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz