Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat rozpoczął dwudniowe posiedzenie

0
Podziel się:

Senat w środę po godz. 10 rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Senatorowie
zajmą się m.in. nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym, która przewiduje opłaty za drugi
kierunek studiów i ograniczenie pracy wykładowców na wielu etatach.

Senat w środę po godz. 10 rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Senatorowie zajmą się m.in. nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym, która przewiduje opłaty za drugi kierunek studiów i ograniczenie pracy wykładowców na wielu etatach.

W myśl nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, na koszt państwa można będzie ukończyć tylko jeden kierunek studiów. Wprawdzie każdy student będzie mógł za darmo rozpocząć studia również na drugim kierunku, jednak po każdym roku jego wyniki w nauce będą oceniane. Bezpłatnie studia będą mogli kontynuować ci, którzy spełnią kryteria takie, jakie muszą spełnić osoby otrzymujące stypendium rektora, czyli stypendium naukowe.

Przyjęte przepisy ograniczają także tzw. wieloetatowość, czyli pracę jednego wykładowcy na kilku uczelniach. Reforma szkolnictwa wyższego wprowadza również ograniczenia wobec adiunktów i asystentów. Ponadto najlepszym wydziałom na uczelniach - publicznych i prywatnych - nowe przepisy umożliwiają ubieganie się o status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW) na pięć lat.

Senat zajmie się też nowelą ustawy prawo prywatne międzynarodowe. W czasie głosowania nad ustawą w Sejmie odrzucona została zgłoszona przez PiS poprawka, która dodawała zapis, że "małżeństwem w rozumieniu niniejszej ustawy jest tylko związek kobiety i mężczyzny; nie stosuje się przepisów prawa obcego regulującego związki osób tej samej płci".

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zaproponowała wprowadzenie do ustawy poprawki, która precyzuje, że w polskim prawie "w szczególności nie stosuje się przepisów prawa obcego regulujących związki osób tej samej płci". Poprawkę zgłosił szef komisji Stanisław Piotrowicz (PiS).

Senatorowie w środę zajmą się też nowelą ustawy o uposażeniu byłego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, która przewiduje, że byłym prezydentom dożywotnio będzie przysługiwało uposażenie w wysokości 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego urzędującej głowy państwa.

W trakcie dwudniowego posiedzenia senatorowie mają powołać dwóch członków Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Na liście senackich kandydatów figurują: Zbigniew Karpus, Grzegorz Motyka, Bolesław Orłowski i Waldemar Rezmer. Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji na posiedzeniu w ubiegłym tygodniu pozytywnie zaopiniowała wszystkich zgłoszonych kandydatów. Termin na powołanie przez Senat dwóch członków Rady upływa 24 marca.

W porządku posiedzenia przewidziano także debatę nad programem prac Komisji Europejskiej na rok 2011.(PAP)

agy/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)