Notowania

wiadomości
20.03.2013 11:16

Senat rozpoczął dwudniowe posiedzenie

Senat w środę po godz. 11. rozpoczął dwudniowe posiedzenie, podczas którego zajmie się m.in. rozwiązaniami ws. finansowania obrony przeciwrakietowej oraz nowelą ustawy o pomocy społecznej, która ma usprawnić udzielanie pomocy osobom potrzebującym.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Senat w środę po godz. 11. rozpoczął dwudniowe posiedzenie, podczas którego zajmie się m.in. rozwiązaniami ws. finansowania obrony przeciwrakietowej oraz nowelą ustawy o pomocy społecznej, która ma usprawnić udzielanie pomocy osobom potrzebującym. *

W połowie lutego Sejm przyjął rozwiązania ws. obrony przeciwrakietowej, nowelizując ustawę o finansowaniu modernizacji technicznej armii. Zmiana ma zagwarantować, że na obronę przeciwrakietową będzie co roku przeznaczana kwota wynikająca ze wzrostu PKB.

Nowela przewiduje, by w ramach 1,95 proc. PKB, które co roku w budżecie jest zapisywane na obronność, kwoty wynikające ze wzrostu gospodarczego przeznaczać na obronę przeciwrakietową.

Jednocześnie nowela zastrzega, że na ten cel MON powinno przeznaczać nie mniej niż 20 proc. funduszy na modernizację techniczną wojska. Ustawa, której projekt we wrześniu 2012 r. skierował do Sejmu prezydent Bronisław Komorowski, ma obowiązywać w latach 2014-23.

Dzięki stabilnemu finansowaniu armia ma do 2023 r. otrzymać mobilny system przeciwrakietowy zapewniający ochronę wybranych obszarów - ważnych obiektów lub dużych zgrupowań wojsk, a w razie potrzeby także kontyngentów za granicą. Polski system ma się nadawać do samodzielnego użycia dla obrony terytorium kraju, ma też być w pełni kompatybilny i zintegrowany z systemem budowanym przez NATO.

Senatorowie w środę debatować będą także nad nowelizację ustawy pomocy społecznej, której celem jest doprecyzowanie i uaktualnienie obecnie funkcjonujących rozwiązań oraz dostosowanie ich do wymogów innych ustaw, które weszły w życie w ostatnim czasie.

Nowela wprowadza m.in. nowy typ domu pomocy społecznej - dla osób z problemem alkoholowym. O utworzenie nowego typu placówek wnosili dyrektorzy domów pomocy społecznej. Osoby z problemem alkoholowym miałyby być kierowane tam na czas określony - 12 miesięcy z możliwością przedłużenia pobytu do 18 miesięcy.

Izba wyższa zajmie się także kilkoma przygotowanymi przez senatorów projektami nowelizacji m.in. ustawy o emeryturach i rentach z FUS, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Ponadto Senat podczas posiedzenia wysłucha informacji o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej podczas prezydencji cypryjskiej oraz debatować będzie nad projektami uchwał okolicznościowych. (PAP)

agy/ eaw/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz