Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat rozpoczął dwudniowe posiedzenie

0
Podziel się:

Senat w czwartek po godz. 10. rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Senatorowie
w pierwszej kolejności zajmą się nowelą ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych
przesuwającą zniesienie obowiązku meldunkowego na 2016 r. oraz tzw. ustawą okołobudżetową.

Senat w czwartek po godz. 10. rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Senatorowie w pierwszej kolejności zajmą się nowelą ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych przesuwającą zniesienie obowiązku meldunkowego na 2016 r. oraz tzw. ustawą okołobudżetową.

Nowelizacja ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych przesuwa zniesienie obowiązku meldunkowego z 2014 r. na 2016 r.; przesunięty został też termin wdrożenia elektronicznych dowodów osobistych.

Według MSW Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji podjął decyzję o przesunięciu wdrożenia elektronicznych dowodów osobistych z uwagi na zmianę w tym obszarze prawa europejskiego, a także w wyniku analizy kosztów wymiany dowodów, które oceniono na 2 mld zł, a które musiałby pokryć budżet państwa. Poza tym elektroniczny dowód osobisty byłby wykorzystywany w niewielkim stopniu, gdyż obecnie jest mało systemów, które by to umożliwiały.

W czwartek Senat zajmie się także tzw. ustawą okołobudżetową przyjętą przez Sejm na początku listopada. Przewiduje ona m.in. zamrożenie funduszu wynagrodzeń w 2013 r. (z pewnymi wyjątkami, np. dla służb mundurowych czy pracowników szkół wyższych), zamrożona ma być też tzw. kwota bazowa dla urzędników zajmujących stanowiska kierownicze w administracji publicznej, czy maksymalne wysokości wynagrodzeń pracowników wynagradzanych według tzw. ustawy kominowej. Zamrożone będą także odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Ustawa zakłada także włączenie do wyrobów opodatkowanych akcyzą suszu tytoniowego oraz obniżenie stawki akcyzy na niektóre wyroby niskoalkoholowe, np. cydr, którego produkcja - zdaniem MF - jest nieopłacalna właśnie z powodu wysokiego podatku. Planowana jest też podwyżka o ok. 5 proc. akcyzy na papierosy, co ma przełożyć się na wzrost cen o ok. 68 gr za paczkę.

W ustawie znajdują się też przepisy mające umożliwić w 2013 r. tworzenie w budżecie państwa rezerwy celowej przeznaczonej na wydatki budżetowe w wysokości odpowiadającej planowanemu przyrostowi dochodów związanych z dokonanymi zmianami organizacyjnymi. Ponadto w ustawie zaproponowano, by do końca 2013 r. obowiązywały ograniczenia związane z odliczaniem VAT przy zakupie samochodów z tzw. kratką i paliwa do nich.

Senatorowie rozpatrzą także ustawę, która zakłada m.in. wprowadzenie dla małych firm (o rocznych obrotach do 1,2 mln euro) możliwości kasowego rozliczania VAT, czyli płacenia podatku dopiero po uzyskaniu płatności za fakturę.

Przygotowana przez resort gospodarki ustawa o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce ma ograniczyć zatory płatnicze i poprawić płynność finansową polskich przedsiębiorców, ograniczyć ich obowiązki informacyjne i poprawić sprawność działania administracji państwowej w relacjach z przedsiębiorcami.

Głosowania nad tymi ustawami odbędzie się w czwartek popołudniu.

Ponadto senatorowie w czwartek zajmą się także wywołującą protesty przeciwników GMO prezydencką ustawą o nasiennictwie. Jej przeciwnikom nie podoba się to, że w trakcie prac sejmowych do prezydenckiego projektu wprowadzono przepisy umożliwiające obrót nasionami wpisanymi do europejskiego rejestru, w tym GMO. Wprowadzenie tych zapisów uzasadniono groźbą unijnych kar dla Polski za brak takiego unormowania.

Ustawa zakłada jednak, że Rada Ministrów będzie mogła wydać rozporządzenie zakazujące uprawy GMO. Minister rolnictwa Stanisław Kalemba zapowiedział we wtorek, że w rozporządzeniu do ustawy o nasiennictwie Polska zakaże uprawy modyfikowanej genetycznie kukurydzy MON 810 i ziemniaków amflora.

Apele do prezydenta o weto do tej ustawy wystosowały: Ruch Palikota, SLD i Solidarna Polska. W ostatnią niedzielę w czasie pikiety przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie apelowali o to przeciwnicy GMO, w tym celebryci.

Głosowanie w izbie wyższej nad tą ustawą odbędzie się w piątek.

Senatorowie uzupełnili ponadto porządek obrad o: nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług, nowelę ustawy o podatku tonażowym oraz zmiany w ustawie o państwowym ratownictwie medycznym, nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych. (PAP)

agy/ mok/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)