Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat rozpoczął dwudniowe posiedzenie

0
Podziel się:

Senat w środę przed południem rozpoczął dwudniowe posiedzenie, podczas
którego zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych oraz
zmianami w ordynacji prezydenckiej.

Senat w środę przed południem rozpoczął dwudniowe posiedzenie, podczas którego zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych oraz zmianami w ordynacji prezydenckiej.

Senatorowie podczas obecnego posiedzenia prawdopodobnie zajmą się także ustawą o grach hazardowych. Jeśli Sejm zakończy prace nad nią w czwartek wieczorem, posiedzenie Senatu, planowane na dwa dni, zostanie przedłużone do piątku.

Porządek posiedzenia Senatu został poszerzony o debatę nad nowelizacją ordynacji prezydenckiej, która m.in. zakazuje prowadzenia publicznych zbiórek na rzecz komitetów wyborczych w kampanii prezydenckiej. O usunięcie możliwości pozyskiwania funduszy ze sprzedaży tzw. cegiełek od dawna apelowały do posłów organizację pozarządowe wskazując, że jest to pole do nadużyć.

"Mały projekt" zmian w prawie wyborczym przewidywał także wprowadzenie dwudniowego głosowania w wyborach prezydenckich, jednak podczas głosowania większość posłów poparła poprawkę zgłoszoną przez PiS, która skreśliła zapis o dwudniowym głosowaniu.

Według przyjętych przez Sejm rozwiązań komitety wyborcze będą pozyskiwały środki finansowe wyłącznie z wpłat osób fizycznych i wpłat funduszów wyborczych partii politycznych. Osoby fizyczne będą przekazywały pieniądze na rzecz komitetu wyborczego wyłącznie czekiem, przelewem lub kartą płatniczą. Maksymalną kwotą, jaką jedna osoba mogłaby przekazać komitetowi wyborczemu, byłaby 15-krotność minimalnego wynagrodzenia (obecnie to prawie 20 tys. złotych).

Odpowiedzialność za zobowiązania majątkowe komitetu wyborczego w wyborach prezydenckich - podobnie jak to jest w przypadku komitetów wyborczych wyborców w innych wyborach - będą ponosiły osoby wchodzące w skład komitetu.

Nowością jest kwestia poręczania kredytu dla komitetów wyborczych. Według nowych przepisów teraz będzie mógł to zrobić wyłącznie polski obywatel mieszkający w kraju; zobowiązanie poręczyciela nie będzie mogło przekraczać sumy, jaką normalnie mógłby on wpłacić na kampanię (15-krotność minimalnej pensji).

Zmiany przewidują także ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Zobowiązują wójtów, burmistrzów, prezydentów miast do utworzenia lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych we wszystkich rodzajach wyborów i referendów. Dotychczas takie lokale tworzono w wyborach do Sejmu i Senatu, do PE oraz w referendum ogólnokrajowym.

Głosowanie w szpitalach oraz zakładach pomocy społecznej za pomocą urny pomocniczej przy obecności co najmniej dwóch członków obwodowej komisji - zgodnie z założeniami projektu - będzie możliwe we wszystkich rodzajach wyborów i referendów.

Senatorowie w środę debatować będą także nad nowelizacją ustawy o spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, która przewiduje, że spółdzielcy, którzy przez 20 lat terminowo spłacali kredyty mieszkaniowe z tzw. starego portfela, będą mogli liczyć na umorzenie odsetek; do spłaty pozostanie im kapitał.

Ustawa z 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych dotyczy osób, które zaciągnęły kredyt na przełomie lat 80. i 90., czyli z tzw. starego portfela. Był to okres ogromnego wzrostu inflacji, a co za tym idzie, oprocentowania kredytów. Ustawa dotyczy spółdzielni mieszkaniowych oraz osób indywidualnych, które zaciągnęły kredyty długoterminowe (na 40-60 lat) przed 31 maja 1992 r. Przewiduje ona m.in. przejściowy wykup odsetek przez państwo i częściowe ich umorzenie.

Zgodnie z nowelizacją, po umorzeniu odsetek kredytobiorca będzie musiał spłacać kapitał plus odsetki ustalone na aktualnie obowiązujących zasadach. Warunki spłaty nie mogą być jednak gorsze od dotychczasowych.

Inną przewidzianą w noweli zmianą jest wprowadzenie możliwości spłaty kredytu za swoich członków przez spółdzielnię, jeżeli jej walne zgromadzenie podejmie uchwałę w tej sprawie. Potem spółdzielnia przeniesie dług na członków, którzy to jej, a nie bankom, będą zwracali pieniądze.

Według danych PKO BP, który obsługuje największy portfel udzielonych kredytów mieszkaniowych, na koniec 2008 r. zadłużonych z tytułu takiego kredytu było w tym banku prawie 105 tys. lokali spółdzielczych, na łączną kwotę ponad 8,7 mld zł. Na koniec 2009 r. przewidywane zadłużenie obywateli z tytułu kredytów mieszkaniowych ma wynieść 8,4 mld zł. (PAP)

agy/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)