Notowania

wiadomości
09.05.2012 10:17

Senat rozpoczął dwudniowe posiedzenie

Senat w środę po godz. 10 rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Senatorowie zajmą się m.in. nowelą doprecyzowującą odbywanie kary pozbawienia wolności na zasadzie dozoru elektronicznego oraz projektem uchwały w 120. rocznicę urodzin gen. Stanisława Sosabowskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Senat w środę po godz. 10 rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Senatorowie zajmą się m.in. nowelą doprecyzowującą odbywanie kary pozbawienia wolności na zasadzie dozoru elektronicznego oraz projektem uchwały w 120. rocznicę urodzin gen. Stanisława Sosabowskiego. *

Senat rozpoczął posiedzenie od debaty nad projektem uchwały upamiętniającą 120. rocznicę urodzin gen. Stanisława Franciszka Sosabowskiego i ustanowienia września 2012 r. miesiącem jego pamięci. W projekcie podkreślono, że Sosabowski "jest symbolem niezłomnego patrioty, walczącego o wolność ojczyzny i dobrego dowódcy dbającego o swoich podwładnych" oraz "uosobieniem odwagi i uporu w realizacji celów", którego pamięć należy w sposób szczególny uczcić i rozpowszechnić wśród nowych pokoleń.

Senatorowie w środę zajmą się także zmianami w ustawie o systemie dozoru elektronicznego, które mają zwiększyć liczbę osób odbywających karę poza więzieniami.

Znowelizowane przepisy dają też kuratorom możliwość wnioskowania o uchylenie zezwolenia na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego. Skazani na dozór będą mieli prawo do świadczeń pomocy społecznej. Takiego uprawnienia nie mają osoby odbywające karę pozbawienia wolności. Nowela określa też, że dane skazanych mają być przechowywane przez podmiot dozorujący przez dwa lata od wykonania kary, a potem usuwane.

Elektroniczny dozór skazanych możliwy jest w całym kraju od początku 2012 r. System ruszył we wrześniu 2009 r. Był wprowadzany etapami. Dozór elektroniczny można stosować wobec skazanych na karę do roku więzienia.

W porządku obrad Senatu są też trzy ustawy dotyczące umów między Polską a Wyspą Jersey oraz jedną z Baliwatem Guernsey. Umowy dotyczą m.in. wymiany informacji w sprawach podatkowych. Ponadto umowy z Jersey dotyczą unikania podwójnego opodatkowania.

Z porządku obrad izby zdjęto informację rządu na temat sprawowania opieki nad Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami kraju. Stało się tak na prośbę ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który przebywa z wizytą w Birmie.

Głosowania w Senacie odbędą się w czwartek. (PAP)

agy/ eaw/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz