Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat rozpoczął dwudniowe posiedzenie; nowela ustawy o rtv w czwartek

0
Podziel się:

Senat w środę po godz. 10 rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Senatorowie
zajmą się m.in. nowelizacją ustawy medialnej, która wdraża do polskiego prawa unijną dyrektywę
audiowizualną; będą też debatować nad ustawą o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Senat w środę po godz. 10 rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Senatorowie zajmą się m.in. nowelizacją ustawy medialnej, która wdraża do polskiego prawa unijną dyrektywę audiowizualną; będą też debatować nad ustawą o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Senat rozpoczynając posiedzenie, uczcił minutą ciszy pamięć tysięcy ofiar piątkowego trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii. Z ostatniego prowizorycznego bilansu zidentyfikowanych ofiar, podanego we wtorek po południu przez japońską policję, w trzęsieniu ziemi i tsunami w Japonii zginęły 3373 osoby, 6746 zaginęło, a 1897 doznało obrażeń.

Senatorowie zdecydowali także o przesunięciu na czwartek debaty nad pilną rządową nowelizacją ustawy o rtv dotyczącą nadawania programów telewizyjnych w internecie. Pierwotnie Senat miał zająć się nią w środę rano.

Nowela wynika z konieczności wdrożenia unijnej dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych, z którą jesteśmy spóźnieni już ponad rok - termin implementacji minął 19 grudnia 2009 r., co grozi Polsce karami ze strony Komisji Europejskiej. Stąd rządowy projekt w tej sprawie miał status pilnego.

Według wielu ekspertów nowelizacja ustawy medialnej wprowadza "cenzurę" i zagraża rozwojowi internetu w Polsce. Nowela wprowadza m.in. obowiązek rejestrowania w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji programów telewizyjnych rozpowszechnianych wyłącznie w internecie.

Wszystkie serwisy internetowe będą musiały - według noweli - zgłosić program do rejestru najpóźniej na miesiąc przed rozpoczęciem rozpowszechniania w internecie, a nadawanie można rozpocząć, jeśli KRRiT w ciągu miesiąca od zgłoszenia nie odmówi rejestracji. Ustawa nie określa przesłanek pozwalających jej odmówić

Premier Donald Tusk zapewnił we wtorek, że każdy przepis nowelizacji, dotyczącej nadawania programów telewizyjnych w internecie, zostanie rzetelnie sprawdzony. Dodał, że jeśli nie będzie potrzeby, by przepisy budzące największe emocje weszły w życie, będzie proponował senatorom usunięcie ich.

Na Facebooku powstała specjalna strona pod nazwą "Wylosuj senatora i napisz mu, co myślisz o cenzurze". Internauci chcą w ten sposób namawiać senatorów do zaproponowania zmian w ustawie. Według TVN24.pl list do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza skierowali w tej sprawie także przedstawiciele TVN, TV Puls, Polsatu i spółki Polskie Media.

Senatorowie w środę zajmą się ustawą powołującą Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Zakłada ona powstanie dwóch placówek - w Polsce i Rosji. Mają one powstać w Warszawie i w Moskwie. Każda placówka ma dysponować budżetem około 1 mln euro. Celem ich działalności ma być m.in. inicjowanie, wspieranie, podejmowanie działań na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich. Centrum ma prowadzić badania naukowe i działalność wydawniczą, upowszechniać wiedzę o stosunkach polsko-rosyjskich, historii, kulturze i dziedzictwie obu narodów.

Z inicjatywą powołania Centrum wystąpiła Polsko-Rosyjska Grupa do spraw Trudnych. Inicjatywę tę poparli premierzy Donald Tusk i Władimir Putin. 6 grudnia, podczas wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Polsce, podpisano list intencyjny w sprawie powołania Centrum.

Senatorowie będą też debatować nad ustawą o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, która m.in. pozwala na składanie oświadczeń zamiast zaświadczeń, wymaganych do tej pory przez różne przepisy prawa.

Jedną z najważniejszych zmian przewidzianych w ustawie jest uchylenie przepisów nakazujących przedsiębiorcy przedstawienie zaświadczeń o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub rejestru w Krajowym Systemie Sądowym oraz nadaniu numerów NIP i REGON. Nowe rozwiązania pozwolą również zastąpić zaświadczenia o niekaralności prostymi oświadczeniami. Urzędy będą respektować kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie oraz kopie odpisów aktu stanu cywilnego. (PAP)

agy/ par/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)