Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat rozpoczał posiedzenie

0
Podziel się:

W środę po godz. 11 Senat rozpoczął posiedzenie. Senatorowie minutą ciszy
uczcili pamięć zmarłego niedawno wieloletniego senatora, wicemarszałka Senatu Zbigniewa
Romaszewskiego. Minutą ciszy Senat uczcił także pamięć ofiar na Ukrainie.

W środę po godz. 11 Senat rozpoczął posiedzenie. Senatorowie minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego niedawno wieloletniego senatora, wicemarszałka Senatu Zbigniewa Romaszewskiego. Minutą ciszy Senat uczcił także pamięć ofiar na Ukrainie.

Senat na zaplanowanym na dwa dni posiedzeniu zajmie się m.in. ustawą o VAT dotyczącą tzw. samochodów z kratką, zmniejszeniem wynagrodzeń chorobowych m.in. dla sędziów i policjantów oraz ustawą dającą możliwość przywrócenia części sądów rejonowych.

Na początku lutego Sejm znowelizował ustawę o VAT, w myśl której od 1 kwietnia 2014 r. od samochodów osobowych do 3,5 tony, wykorzystywanych w celach służbowych i prywatnych - tzw. aut z kratką, będzie można odliczyć 50 proc. VAT, a od aut używanych wyłącznie w działalności gospodarczej cały naliczony podatek. Od 1 stycznia 2014 r. do dnia wejścia w życie zmian można odliczyć pełen VAT od zakupu aut osobowych "z kratką", które uzyskają homologację samochodu ciężarowego.

Senatorowie będą debatować także nad nowelą ustawy, zgodnie z którą żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Służby Celnej będą dostawać 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Obecnie ich "chorobowe" wynosi 100 proc. wynagrodzenia.

Z kolei nowele ustawy o prokuraturze, ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym zakładają, że także sędziowie i prokuratorzy zostaną objęci takimi samymi zasadami wynagrodzenia za okres chorobowy, jak pozostali ubezpieczeni, czyli mają otrzymywać 80 proc. wynagrodzenia. Sędzia lub prokurator na zwolnieniu nadal będzie pobierał 100 proc. wynagrodzenia m.in. jeśli zwolnienie jest wynikiem wypadku przy pracy lub jeśli choroba wynikła w związku z czynnościami służbowymi lub jest skutkiem ataku.

Senat będzie debatował także nad nowelizacją ustawy o ustroju sądów powszechnych, której rozwiązania dają możliwość przywrócenia 58 z 79 zniesionych rok temu sądów. Ustawa określa kryteria, na podstawie których minister sprawiedliwości będzie miał prawo tworzenia sądów rejonowych. W myśl noweli sąd rejonowy ma być powoływany dla obszaru jednej lub większej liczby gmin zamieszkałych przez 50 tys. osób tam, gdzie rocznie wpływa minimum 5 tys. spraw. Sąd mógłby być także fakultatywnie utworzony dla obszaru zamieszkałego przez mniejszą liczbę ludności, jeśli liczba wpływających rocznie spraw wynosiłaby co najmniej 5 tys.

W końcu czerwca zeszłego roku prezydent Bronisław Komorowski zawetował obywatelską ustawę o okręgach sądowych, która m.in. miała przywrócić 79 sądów rejonowych zniesionych na początku 2013 r. w wyniku reorganizacji dokonanej na mocy reformy poprzedniego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Sejm podtrzymał to weto. Jednocześnie jednak prezydent skierował do Sejmu własny projekt zmian w ustroju sądów powszechnych, mający pozwolić ministrowi sprawiedliwości na przywrócenie niektórych sądów rejonowych.

W porządku obrad znalazła się także nowela ustawy o kombatantach zakładająca powołanie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP. Korpus będzie honorową wspólnotą żołnierską. Nowelizacja przewiduje, że 1 września obchodzony będzie jako Dzień Weterana Walk o Niepodległość RP, a członkom korpusu zostanie przyznana 51-proc. ulga na krajową komunikację kolejową i autobusową. Obecnie ulga dla kombatantów wynosi 37 proc. Członkowie korpusu weteranów otrzymają specjalne ujednolicone legitymacje. Senackie komisje zaproponowały m.in. objęcie ustawą tzw. żołnierzy-górników, czyli osoby wcielane do Wojskowego Korpusu Górniczego.

Izba wyższa zajmie się również ustawą o zbiórkach publicznych, która zastępuje pozwolenie na zbiórkę zgłoszeniem w internecie. W myśl ustawy zbiórka będzie zgłaszana na publicznie dostępnym portalu, którym administrować będzie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Obecnie to, czy zbiórka się odbędzie, zależy od zgody urzędników. Nowa ustawa ma zastąpić obowiązujące przepisy z 1933 r.

Senat zajmie się także m.in. nowelizacją ustawy o prowadzeniu polityki rozwoju, która tworzy ramy prawne do wdrażania w Polsce funduszy unijnych w latach 2014-20. Nowelizacja budzi kontrowersje wśród polityków opozycji, którzy uważają, że może być niekonstytucyjna. Rząd odpowiada, że ustawa tworzy ramy prawne do wdrażania funduszy unijnych. Sejm znowelizował ustawę pod koniec stycznia br. Nowe przepisy dotyczą wyłącznie przygotowania dokumentów niezbędnych do zaplanowania wydatków z budżetu UE na lata 2014-20. Nie dotyczy natomiast samego ich wydawania.

W ustawie wyjaśniono m.in. co to jest umowa partnerstwa. Chodzi o dokument, który określa sposoby, cele i kierunki wykorzystania pieniędzy unijnych. Przygotowuje go minister rozwoju regionalnego wspólnie z partnerami społecznymi i gospodarczymi. Następnie musi zaakceptować go rząd, a na końcu - Komisja Europejska. Drugim dokumentem, jaki wprowadza ustawa, jest kontrakt terytorialny. To umowa między rządem a samorządem, w której określa się cele i przedsięwzięcia o istotnym znaczeniu dla rozwoju kraju i województw, oraz sposób ich realizacji. Również w tym przypadku wskazuje się źródła finansowania tych przedsięwzięć.

Zastrzeżenia opozycji budzą zapisy ustawy rozszerzające kompetencje ministra ds. rozwoju regionalnego. Daje ona mu bowiem kompetencje dotyczące opracowania tych dokumentów i negocjowania z Komisją Europejską. Opozycja obawia się, że za dużo władzy i decyzji dotyczących wdrażania funduszy unijnych jest skupionych w jednym ręku, przy niewielkiej kontroli parlamentu.

Ponadto senatorowie wysłuchają informacji ministra finansów Mateusza Szczurka i przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka o skutkach finansowych kredytów hipotecznych udzielonych w Polsce we frankach szwajcarskich oraz zapoznają się z oceną prawidłowości wykonywania nadzoru nad ich udzielaniem i spłatą. (PAP)

kno/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)