Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Senat: Spółki komandytowe nie będą objęte podatkiem CIT

0
Podziel się

Podatkiem CIT nie zostaną objęte spółki komandytowe, a jedynie
komandytowo-akcyjne - to główne założenie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
i podatku tonażowym, do której we wtorek Senat zgłosił poprawki doprecyzowujące.

bErmqoFx

*Podatkiem CIT nie zostaną objęte spółki komandytowe, a jedynie komandytowo-akcyjne - to główne założenie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i podatku tonażowym, do której we wtorek Senat zgłosił poprawki doprecyzowujące. *

Poprawki Senatu nie zmieniają najważniejszych zapisów noweli.

Pierwotnie rząd zaproponował, by CIT zaczęły płacić zarówno spółki komandytowe (SK), jak i komandytowo-akcyjne (SKA), które ostatnio były często wykorzystywane do tzw. optymalizacji podatkowej. Sejmowa komisja finansów publicznych wykreśliła jednak zapis o opodatkowaniu SK i tak też nowelizację przyjęli posłowie.

bErmqoFz

Spółki komandytowe w większości są zakładane przez osoby fizyczne: lekarzy, architektów czy prawników. SKA są tworzone przez osoby prawne, gdzie wspólnikami są firmy (to najczęściej duże przedsiębiorstwa).

Nowelizacja zawiera też zmiany autorstwa PO w ustawach o PIT i CIT. Przewidują m.in. zmiany dotyczące sekurytyzacji wierzytelności banków. Chodzi o podatek od dochodów z umów o tzw. subpartycypację. To rodzaj zawieranych przez banki transakcji sekurytyzacyjnych, które stanowią jeden z instrumentów zarządzania ich płynnością. Zmiana zakłada odmienne niż dotychczas przyjęcie momentu powstania w banku przychodu oraz kosztów związanych ze zbyciem wierzytelności funduszowi sekurytyzacyjnemu.

Zmiany dotyczące PIT umożliwiają obniżenie podatku płaconego od dochodu ze sprzedaży odziedziczonych m.in. akcji, wkładów w spółdzielni, innych papierów wartościowych, a także tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. W takim przypadku do kosztu uzyskania przychodów podatnik mógłby zaliczyć wydatki poniesione przez spadkodawcę na nabycie tych praw majątkowych. W uzasadnieniu do ustawy autorzy zmian wskazali na brak jednolitej linii orzecznictwa sądów w sprawie możliwości pomniejszenia przez spadkobierców przychodów ze zbycia odziedziczonych przez nich np. papierów wartościowych, o koszty poniesione na ich nabycie przez spadkodawców.(PAP)

stk/ mmu/ mki/ as/

bErmqoGa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)