Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat uczcił uchwałą Zbigniewa Romaszewskiego

0
Podziel się:

Senat upamiętnił w środę uchwałą zmarłego w ubiegłym tygodniu b.
wicemarszałka Senatu Zbigniewa Romaszewskiego. "Żegnamy wielkiego patriotę i dobrego człowieka,
który życie poświęcił Polsce i ludziom" - napisano w uchwale.

Senat upamiętnił w środę uchwałą zmarłego w ubiegłym tygodniu b. wicemarszałka Senatu Zbigniewa Romaszewskiego. "Żegnamy wielkiego patriotę i dobrego człowieka, który życie poświęcił Polsce i ludziom" - napisano w uchwale.

Na początku obrad izby senatorowie uczcili Romaszewskiego minutą ciszy. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz przypomniał, że zmarły w ubiegłym tygodniu w wieku 74 lat Romaszewski był wybitnym działaczem opozycji, obrońcą praw człowieka, więzionym i represjonowanym w czasach PRL, a mandat senatora sprawował nieprzerwanie przez siedem kadencji oraz był wicemarszałkiem Senatu siódmej kadencji.

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd zmarłemu 13 lutego 2014 r. Zbigniewowi Romaszewskiemu" - zapisano w przyjętej w środę uchwale.

Podkreślono, że Romaszewski swoje życie poświęcił Polsce i ludziom. "Chylimy czoła przed Zbigniewem Romaszewskim za jego odwagę występowania w obronie pokrzywdzonych, za wierność wyznawanym wartościom i rzetelność w życiu publicznym, za czynny udział w walce o wolność, a potem w budowaniu zrębów nowej, demokratycznej Rzeczypospolitej" - głosi uchwała.

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje cześć pamięci Zbigniewa Romaszewskiego. Żegnamy wielkiego patriotę i dobrego człowieka" - zapisano w uchwale.

Romaszewski był legendą opozycji antykomunistycznej, działaczem Komitetu Obrony Robotników i Solidarności. Urodził się 2 stycznia 1940 r. w Warszawie. Po upadku Powstania Warszawskiego został wywieziony wraz z rodziną do obozu pracy. W 1964 r. ukończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i podjął pracę w Polskiej Akademii Nauk, gdzie w 1980 r. obronił doktorat.

W 1976 r. uczestniczył w akcji pomocy robotnikom Radomia. Od 1977 r. należał do KSS KOR, prowadził wraz z żoną Zofią biuro interwencyjne, wspierając represjonowanych materialnie i prawnie. W latach 1979-1980 organizował Komisję Helsińską, nadzorującą wprowadzanie w życie postanowień KBWE. Redagował Raport Madrycki, oceniający przestrzeganie praw człowieka w PRL. W NSZZ "Solidarność" kierował Komisją Interwencji i Praworządności, uczestniczył w pracach Komisji Krajowej. Po wprowadzeniu stanu wojennego współorganizował Radio "Solidarność". Był więziony od 1982 do 1984 r. Organizował międzynarodowe konferencje praw człowieka w 1988 r. (Kraków), 1990 r. (Leningrad) i 1998 r. (Warszawa).

W Senacie I, II, IV i VI kadencji Romaszewski przewodniczył Komisji Praw Człowieka i Praworządności. Brał również czynny udział w pracach innych komisji. Był wicemarszałkiem Senatu VII kadencji. Od 2011 r. był członkiem Trybunału Stanu. W tym samym roku został odznaczony Orderem Orła Białego. (PAP)

wni/ kno/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)