Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Senat USA osiągnął porozumienie ws. budżetu i limitu zadłużenia

0
Podziel się:

Lider większości Demokratów w Senacie Harry Reid oraz lider
Republikanów w tej izbie Mitch McConnell poinformowali w środę, że osiągnęli porozumienie, które
pozwoli na uniknięcie technicznej niewypłacalności USA i zakończy blokadę federalnego budżetu.

bEDzsgJN

Lider większości Demokratów w Senacie Harry Reid oraz lider Republikanów w tej izbie Mitch McConnell poinformowali w środę, że osiągnęli porozumienie, które pozwoli na uniknięcie technicznej niewypłacalności USA i zakończy blokadę federalnego budżetu.

Republikański senator Ted Cruz, który wcześniej sprzeciwiał się wszelkim kompromisom z Demokratami, o ile nie będą się one wiązały z ich ustępstwami dotyczącymi wprowadzenia w życie reformy ubezpieczeń zdrowotnych zwanej Obamacare, poinformował, że nie zamierza opóźniać głosowania, które ma nastąpić jeszcze w środę.

Cruz, który zasłynął wcześniej z blokowania głosowania poprzez wielogodzinne wystąpienia (tzw. filibuster), powiedział, że opóźnienie tym razem nie miałoby wpływu na wynik głosowania.

bEDzsgJP

Anonimowe źródła poinformowały, że Izba Reprezentantów Kongresu USA zamierza poddać pod głosowanie projekt przygotowany przez Senat. Nie ma jeszcze natomiast decyzji w sprawie tego, czy jako pierwsza głosować będzie Izba Reprezentantów czy też Senat.

Kongres powinien przegłosować podwyższenie ustawowo dopuszczalnego limitu zadłużenia państwa do czwartku, wtedy bowiem - jak ostrzega ministerstwo finansów - zostanie on przekroczony i USA grozi tzw. techniczna niewypłacalność, czyli niezdolność do obsługi zobowiązań kredytowych oraz wypłacenia emerytur, pensji dla żołnierzy czy świadczeń socjalnych dla najuboższych.(PAP)

fit/ ro/

14821407 14821324 14821297 arch.

bEDzsgKq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)