Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat wznowił obrady

0
Podziel się:

Senat, który w czwartek po godz. 9 wznowił posiedzenie, zajmie się m.in.
nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Jeśli Sejm, który zbiera się na nadzwyczajnym
posiedzeniu znowelizuje w czwartek specustawę powodziową, jeszcze tego samego dnia trafi ona do
Senatu.

Senat, który w czwartek po godz. 9 wznowił posiedzenie, zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Jeśli Sejm, który zbiera się na nadzwyczajnym posiedzeniu znowelizuje w czwartek specustawę powodziową, jeszcze tego samego dnia trafi ona do Senatu.

Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej do 27 listopada wydłuża termin wskazywania przez wyższe uczelnie elektorów. Mają oni z kolei wybrać kandydatów na członków Rady IPN.

Zgodnie z marcową nowelizacją ustawy o IPN autorstwa PO - która weszła w życie 27 maja - prezesa IPN powołuje Sejm za zgodą Senatu zwykłą większością głosów. W miejsce 11-osobowego Kolegium IPN powołana ma zostać dziewięcioosobowa Rada IPN (która ma wyłonić kandydata na prezesa Instytutu po zmarłym w katastrofie smoleńskiej Januszu Kurtyce).

W Senacie dyskutowane będą także zmiany w ustawie o pracownikach urzędów państwowych. Mają one na celu zniesienie bezwzględnego zakazu zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz w niedziele i święta kobiet (urzędników państwowych) opiekujących się dziećmi w wieku do lat ośmiu.

Senatorowie zapoznają się także z informacją ministra skarbu państwa na temat przebiegu prywatyzacji sektora elektroenergetycznego.

Na kilkugodzinnym, nadzwyczajnym posiedzeniu zbiera się w czwartek Sejm, aby rozpatrzyć projekt zmian w specustawie powodziowej, dzięki którym pomocą w niej przewidzianą zostaną objęci także poszkodowani w ostatniej powodzi na Dolnym Śląsku. W czwartek mają się odbyć wszystkie trzy czytania projektu. Gdy Sejm znowelizuje ustawę, jeszcze tego samego dnia trafi ona do Senatu.

W wyniku ulewnego deszczu, który spadł w sobotę w Bogatyni (Dolnośląskie), wylał dopływ Nysy Łużyckiej - rzeka Miedzianka. Pod wodą znalazło się niemal całe miasto. Wezbrana woda spowodowała też zniszczenie zapory zbiornika Niedów Elektrowni Turów. Siedmiometrowa fala zalała okoliczne miejscowości na trasie Bogatynia-Zgorzelec oraz przedmieścia samego Zgorzelca.(PAP)

sdd/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)