Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat wznowił obrady

0
Podziel się:

Senat w czwartek po godz. 9 wznowił obrady. Senatorowie w pierwszej
kolejności głosować będą nad poprawkami do przepisów o usprawnieniu e-sądów oraz nad nowelą
zaostrzającą przepisy dot. przedłużania aresztu tymczasowego.

Senat w czwartek po godz. 9 wznowił obrady. Senatorowie w pierwszej kolejności głosować będą nad poprawkami do przepisów o usprawnieniu e-sądów oraz nad nowelą zaostrzającą przepisy dot. przedłużania aresztu tymczasowego.

Senatorowie podczas środowej debaty zgłosili poprawki korygujące do nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego przewidującej m.in. możliwość dochodzenia w e-sądzie wyłącznie roszczeń powstałych do trzech lat przed wniesieniem sprawy.

Już w ubiegłym tygodniu senackie komisje w zaproponowanych poprawkach doprecyzowały, że większość wprowadzonych w marcowej nowelizacji postępowania cywilnego zmian odnosi się wyłącznie do postępowania przed e-sądem. W środę poprawki te zostały dopracowane.

E-sąd, czyli elektroniczne postępowanie upominawcze, funkcjonuje od stycznia 2010 r. Postępowanie takie dotyczy głównie osób zalegających z różnymi opłatami np. za prąd czy telefon. Cała procedura - od złożenia pozwu po wydanie nakazu zapłaty - odbywa się przez internet. Dotychczas do e-sądu wpłynęło ponad pięć mln spraw.

Ponadto senatorowie głosować będą nad senackim projektem nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, który wprowadza bardziej rygorystyczne przesłanki do przedłużenia aresztu tymczasowego w przypadku, gdy zapadł nieprawomocny wyrok sądu pierwszej instancji.

Projekt noweli zakłada, że każdorazowe przedłużenie aresztu tymczasowego może nastąpić jedynie w przypadkach określonych w art. 258 par. 1 lub 3 kpk, na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. Chodzi m.in. o uzasadnioną obawę ucieczki, obawę nakłaniania do składania fałszywych zeznań lub obawę popełnienia przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu powszechnemu.

Ponadto określono, że o przedłużeniu tymczasowego aresztowania na więcej niż 5 lat może zdecydować sąd apelacyjny na wniosek sądu, przed którym sprawa się toczy.

Senat głosować będzie także nad senackim projektem nowelizacji Kodeksu cywilnego, który także jest realizacją kolejnego wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Wprowadza on możliwość wniesienia skargi do sądu na postanowienia organu wyborczego o odmowie przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego, odmowie rejestracji listy w całości lub poszczególnych kandydatów, skreśleniu z listy kandydata oraz unieważnieniu zarejestrowanej listy. Do tej pory komitety wyborcze nie miały możliwości zaskarżenia decyzji Państwowej Komisji Wyborczej w tych sprawach. (PAP)

agy/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)