Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat wznowił posiedzenie

0
Podziel się:

Senat w czwartek po godz. 9 wznowił dwudniowe posiedzenie. Senatorowie
głosować będą m.in. nad rozwiązaniami dot. finansowania obrony przeciwrakietowej oraz nad nowelą
ustawy o pomocy społecznej, która ma usprawnić udzielanie pomocy osobom potrzebującym.

Senat w czwartek po godz. 9 wznowił dwudniowe posiedzenie. Senatorowie głosować będą m.in. nad rozwiązaniami dot. finansowania obrony przeciwrakietowej oraz nad nowelą ustawy o pomocy społecznej, która ma usprawnić udzielanie pomocy osobom potrzebującym.

Podczas środowej dyskusji w Senacie nad zmianami w ustawie o finansowaniu modernizacji technicznej armii wiceszef MON Czesław Mroczek przekonywał, że nawet 70-80 mld zł może zostać przeznaczonych na modernizację techniczną, w tym na obronę powietrzną kraju, w ciągu 10 lat.

Znowelizowana przez Sejm ustawa o finansowaniu modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych ma zagwarantować, że na obronę przeciwrakietową będzie co roku przeznaczana kwota wynikająca ze wzrostu PKB. Nowela przewiduje, by w ramach 1,95 proc. PKB, które co roku w budżecie jest zapisywane na obronność, kwoty wynikające ze wzrostu gospodarczego przeznaczać na obronę przeciwrakietową.

Jednocześnie nowela zastrzega, że na ten cel MON powinien przeznaczać nie mniej niż 20 proc. funduszy na modernizację techniczną wojska. Ustawa, której projekt we wrześniu 2012 r. skierował do Sejmu prezydent Bronisław Komorowski, ma obowiązywać w latach 2014-23.

Dzięki stabilnemu finansowaniu armia ma do 2023 r. otrzymać mobilny system przeciwrakietowy zapewniający ochronę wybranych obszarów - ważnych obiektów lub dużych zgrupowań wojsk, a w razie potrzeby także kontyngentów za granicą. Polski system ma się nadawać do samodzielnego użycia dla obrony terytorium kraju, ma też być w pełni kompatybilny i zintegrowany z systemem budowanym przez NATO.

W środę Senat nie zaproponował poprawek do nowelizacji.

Senatorowie głosować będą także nad nowelizacją ustawy o pomocy społecznej, której celem jest doprecyzowanie i uaktualnienie obecnie funkcjonujących rozwiązań oraz dostosowanie ich do wymogów innych ustaw, które weszły w życie w ostatnim czasie.

Nowela wprowadza m.in. nowy typ domu pomocy społecznej - dla osób z problemem alkoholowym. O utworzenie nowego typu placówek wnosili dyrektorzy domów pomocy społecznej. Osoby z problemem alkoholowym miałyby być kierowane tam na czas określony - 12 miesięcy z możliwością przedłużenia pobytu do 18 miesięcy.

Izba wyższa decydować będzie także ws. kilku przygotowanych przez senatorów projektów nowelizacji: ustawy o emeryturach i rentach z FUS, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Ponadto Senat głosować będzie nad przyjęciem kilku projektów uchwał okolicznościowych. (PAP)

agy/ wni/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)