Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat wznowił posiedzenie

0
Podziel się:

W czwartek po godz. 9 Senat wznowił posiedzenie. Senatorowie zajmą się
m.in. nowelizacją ustawy o prokuraturze, która rozdziela funkcje ministra sprawiedliwości i
prokuratora generalnego. Nowela zakłada też likwidację Prokuratury Krajowej i wprowadzenie w jej
miejsce Prokuratury Generalnej.

W czwartek po godz. 9 Senat wznowił posiedzenie. Senatorowie zajmą się m.in. nowelizacją ustawy o prokuraturze, która rozdziela funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Nowela zakłada też likwidację Prokuratury Krajowej i wprowadzenie w jej miejsce Prokuratury Generalnej.

Zgodnie ze znowelizowanym prawem prokurator generalny będzie od 2010 r. powoływany przez prezydenta na jedną sześcioletnią kadencję, spośród dwóch kandydatów. Mają ich wskazywać Krajowa Rada Sądownictwa i Krajowa Rada Prokuratorów. Kandydatem mógłby być prokurator lub sędzia z co najmniej 10-letnim stażem pracy.

Ponadto - w myśl noweli - prezydent może odwołać prokuratora generalnego przed końcem kadencji, m.in. gdyby został on skazany lub złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. Prokuratora generalnego może również odwołać Sejm na wniosek premiera, większością 2/3 głosów - gdyby premier odrzucił jego roczne sprawozdanie lub gdyby sprzeniewierzył się on złożonemu ślubowaniu.

Senatorowie zajmą się również nowelą ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Przewiduje ona skrócenie maksymalnego terminu wypłaty środków z BFG oraz nałożenie na oddziały zagranicznych banków obowiązku udzielania informacji o przynależności do systemu gwarantowania depozytów.

Innym punktem porządku obrad będzie nowelizacja Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, zakładająca obligatoryjne wyłączenie sędziego sądu administracyjnego z udziału w orzekaniu w sprawie wznowionej, w której ten sam sędzia już wcześniej orzekał.

Nowelizacja ta dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października ubiegłego roku. (PAP)

mzk/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)