Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat wznowił posiedzenie

0
Podziel się:

Senat w czwartek po godz. 9 wznowił ostatnie w tym roku posiedzenie.
Senatorowie w głosowaniach zdecydują m.in. o noweli ustawy o prawie lotniczym dotyczącej ustalania
i nadzoru nad opłatami lotniskowymi.

Senat w czwartek po godz. 9 wznowił ostatnie w tym roku posiedzenie. Senatorowie w głosowaniach zdecydują m.in. o noweli ustawy o prawie lotniczym dotyczącej ustalania i nadzoru nad opłatami lotniskowymi.

Zmiany w ustawie o prawie lotniczym mają na celu dostosowanie polskich przepisów do unijnych w zakresie ustalania i nadzoru nad opłatami lotniskowymi.

Jak wskazano w uzasadnieniu nowelizacji, jest ona konieczna dla wdrożenia do krajowego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/12/WE z 11 marca 2009 r. w sprawie opłat lotniskowych.

Nowe przepisy zakładają zróżnicowanie w ustalaniu opłat lotniskowych w zależności od wielkości ruchu pasażerskiego. Małe porty i lotniska aeroklubowe nie będą podlegały tym samym rygorom, którym podlegają porty lotnicze obsługujące rocznie ponad 5 mln pasażerów.

Izba głosować będzie w czwartek także nad nowelą ustawy o ochronie przyrody, rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Wywodząca się z projektu klubu SLD nowelizacja umożliwia wstęp na teren parków narodowych oraz na plaże i kąpieliska osobom niepełnosprawnym korzystającym z pomocy psów przewodników lub psów asystujących. Jej celem jest zniesienie ograniczeń dyskryminujących osoby niepełnosprawne.

Obecnie obowiązująca ustawa o ochronie przyrody zabrania "wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną", zaś ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - opisując miejsca, gdzie można wejść z psem asystującym - nie wymienia parków narodowych i rezerwatów.

Senat głosować będzie także nad nowelą prawa wodnego, która ma wdrożyć do polskich przepisów unijną dyrektywę morską. Jej szybkie przyjęcie ma uchronić Polskę przed karami ze strony KE. Zmiany zakładają m.in. przygotowanie specjalnego programu monitoringu wód morskich oraz krajowego programu ochrony wód morskich.

Senatorowie zdecydują też nad zmianami w ustawie Prawo ochrony środowiska i zmianami w ustawie o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych.(PAP)

agy/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)