Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat wznowił posiedzenie; po południu głosowania

0
Podziel się:

Od debaty nad ustawą wprowadzającą abolicję nieopłacanych składek ZUS
osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą Senat w piątek po godz. 9 wznowił
posiedzenie. Po południu przewidziano głosowania m.in. nad wywołującą protesty przeciwników GMO
ustawą o nasiennictwie.

Od debaty nad ustawą wprowadzającą abolicję nieopłacanych składek ZUS osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą Senat w piątek po godz. 9 wznowił posiedzenie. Po południu przewidziano głosowania m.in. nad wywołującą protesty przeciwników GMO ustawą o nasiennictwie.

Zaproponowana przez PO ustawa abolicyjna daje możliwość umorzenia zaległych składek na własne ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne i na Fundusz Pracy dla wszystkich osób prowadzących pozarolniczą działalność, które od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu i nie opłaciły należnych składek. Warunkiem umorzenia będzie złożenie w ciągu roku od wejścia w życie ustawy odpowiednich wniosków oraz uregulowania wszystkich pozostałych niepodlegających umorzeniu składek.

Izba zajmie się też nowelizacją ustawy o gospodarce nieruchomościami. Dotyczy ona zwrotu nieruchomości byłym właścicielom, których wywłaszczono po wojnie. Nowelizacja dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że obowiązująca ustawa ogranicza prawo osób, które kiedyś wywłaszczono. Orzeczenie Trybunału dotyczyło nieruchomości podlegających Skarbowi Państwa, ale Senat zaproponował, aby zwroty dotyczyły także nieruchomości gminnych.

Senatorowie w piątek debatować będą także nad nowelizacją ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.

Nowela wydłuża o pięć lat, tj. do końca 2017 r., okres obowiązywania preferencyjnych warunków spłaty zadłużenia mieszkań objętych pomocą państwa w spłacie długoterminowych kredytów mieszkaniowych zaciągniętych przez spółdzielnie mieszkaniowe do końca 1992 r. Według szacunków resortu transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, który przygotował projekt, rozwiązanie to dotyczy ponad 69 tys. zadłużonych lokali mieszkalnych. Możliwość spłaty zadłużenia na preferencyjnych warunkach kończy się w 2012 r.

Zgodnie z zaproponowanymi przez rząd rozwiązaniami, kredytobiorca do końca 2017 r. będzie mógł spłacić całkowicie kredyt wraz z częścią skapitalizowanych i przejściowo wykupionych odsetek, a co najważniejsze - uzyska w ten sposób możliwość złożenia wniosku o umorzenie pozostałej kwoty zadłużenia, a tym samym całkowitego rozliczenia się z zobowiązania kredytowego. Ponadto kredytobiorca będzie mógł wystąpić z roszczeniem o uzyskanie prawa własności zadłużonego mieszkania.

Preferencyjne warunki spłaty kredytów polegają m.in. na pokryciu przez budżet znacznej części odsetek skapitalizowanych i odsetek przejściowo wykupionych przez państwo.

Ponadto senatorowie zajmą się ustawą wyrażającą zgodę na ratyfikację umowy między Polską a Niemcami w zakresie współpracy w ratownictwie medycznym. Współpraca ta ma polegać na tym, że medycznej pomocy w pasie przygranicznym udzielać będą albo niemieckie, albo polskie zespoły ratunkowe - w zależności od tego, które będą bliżej miejsca zdarzenia.

Po południu w Senacie przewidziano głosowania m.in. nad wywołującą protesty przeciwników GMO prezydencką ustawą o nasiennictwie. Jej przeciwnikom nie podoba się to, że w trakcie prac sejmowych do prezydenckiego projektu wprowadzono przepisy umożliwiające obrót nasionami wpisanymi do europejskiego rejestru, w tym GMO. Wprowadzenie tych zapisów uzasadniono groźbą unijnych kar dla Polski za brak takiego unormowania.(PAP)

agy/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)