Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat wznowił posiedzenie; zajmie się uchwałą ws. śmierci Przemyka

0
Podziel się:

Senat, który wznowił posiedzenie w czwartek po godz. 10.30, wysłucha
sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2012 roku, zajmie się też
uchwałą ws. 30. rocznicy śmierci Grzegorza Przemyka. Po południu odbędą się głosowania.

Senat, który wznowił posiedzenie w czwartek po godz. 10.30, wysłucha sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2012 roku, zajmie się też uchwałą ws. 30. rocznicy śmierci Grzegorza Przemyka. Po południu odbędą się głosowania.

W uchwale dotyczącej 30. rocznicy śmierci Grzegorza Przemyka senatorowie chcą potępić "bezpośrednich sprawców oraz inicjatorów tego politycznego mordu" i apelują o ponowienie próby osądzenia winnych.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, Senat nie zajmie się natomiast projektem ustawy o usunięciu z nazw dróg, ulic, mostów, placów i innych obiektów, symboli ustrojów totalitarnych.

W popołudniowych głosowaniach senatorowie zdecydują m.in. o ustawie ujednolicającej zasady używania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej. Określa ona m.in., jakie konkretnie środki, np. pałki i kajdanki, przysługują funkcjonariuszom każdej z ponad 20 formacji oraz kiedy i na jakich zasadach mogą być użyte.

Do tej pory regulowały to rozporządzenia dotyczące poszczególnych służb, jednak w ub.roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że tego typu przepisy muszą znaleźć się w akcie prawnym wyższej rangi - ustawie. Dotychczasowe regulacje stracą moc 5 czerwca 2013 r.; wtedy miałaby wejść w życie nowa ustawa.

Senat będzie też głosować ws. ustawy łagodzącej wymogi dostępu do 50 zawodów, czyli nad I transzą deregulacji, którą Sejm uchwalił w kwietniu. We wtorek połączone senackie komisje praw człowieka, praworządności i petycji, gospodarki narodowej i ustawodawcza zaproponowały 180 poprawek do tej ustawy. W środę w debacie plenarnej senatorowie PO, PiS i PSL zgłosili kolejne poprawki.

Senatorowie, choć ogólnie popierali ideę deregulacji, krytykowali jej konkretne zapisy; przyznali, że ustawa jest trudna i wielowątkowa, budzi wątpliwości, szczególnie, co do zawodów prawniczych, przewodników turystycznych i rzeczoznawców majątkowych.

W Senacie odbędzie się też głosowanie nad nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowela zakłada uwzględnienie okresu zatrudnienia za granicą obywateli polskich przy ustalaniu ich prawa do świadczeń emerytalno-rentowych bez konieczności spełnienia dotychczasowego wymogu stałego zamieszkania na terenie RP (tzw. domicylu).

W bloku głosowań znajdzie się także nowelizacja Prawa bankowego oraz ustaw o funduszach inwestycyjnych. Nowela, której projekt przygotowali senatorowie, ma na celu pozbawienie dokumentów bankowych i dokumentów funduszy inwestycyjnych mocy dokumentów urzędowych w postępowaniu cywilnym.

Senatorowie zdecydują też o zmianach w regulaminie Izby. Dają ona możliwość m.in. konsultowania przez internautów projektów ustaw a także organizowania w Senacie wysłuchań publicznych, które obecnie ma prawo organizować Sejm. Wysłuchanie miałoby miejsce na posiedzeniach komisji senackich; mógłby w nim wziąć udział każdy, kto zgłosiłby taką wolę z wyprzedzeniem. Informacja w tej sprawie trafiałaby na stronę internetową Senatu. (PAP)

wni/ par/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)