Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Senat za informowaniem społeczeństwa o ryzyku awarii przemysłowej

0
Podziel się

Senat opowiedział się za zmianami w Prawie ochrony środowiska, zgodnie z
którymi szef zakładu przemysłowego, w którym istnieje duże ryzyko awarii, musi co najmniej raz na
pięć lat informować społeczeństwo o sposobie postępowania w przypadku jej wystąpienia.

bEigJRVh

Senat opowiedział się za zmianami w Prawie ochrony środowiska, zgodnie z którymi szef zakładu przemysłowego, w którym istnieje duże ryzyko awarii, musi co najmniej raz na pięć lat informować społeczeństwo o sposobie postępowania w przypadku jej wystąpienia.

Chodzi m.in. o zakłady chemiczne, azotowe, rafinerie itp. Informacje o potencjalnym zagrożeniu awarią przekazywane będą także do komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Senatorowie przyjęli kilka poprawek do nowelizacji, m.in. wykreślającą nałożony na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta obowiązek zasięgnięcia opinii straży pożarnej i wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o budowie lub modernizacji zakładów o zwiększonym lub dużym ryzyku poważnych awarii. Sejm wprowadził taką zasadę do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W ocenie senatorów, zmiana tej ustawy nie jest potrzebna.

bEigJRVj

Nowelizacja ma dostosować polskie prawo do unijnego. Zgodnie z nią informacje o potencjalnych zagrożeniach zakład może udostępnić na swojej stronie internetowej, ogłosić w swojej siedzibie lub też może poinformować o tym gminę, na której terenie się znajduje.

Nowelizacja zawiera też m.in. definicję "składowania substancji niebezpiecznych", przez którą rozumie się substancje niebezpieczne, pozostające pod nadzorem zakładu lub przechowywane na jego terenie.

Ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia. Teraz poprawkami zajmie się Sejm. (PAP)

ago/ pad/ gma/

bEigJRVK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)