Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat za możliwością pomocy dla instytucji finansowych

0
Podziel się:

Skarb Państwa będzie mógł pomagać instytucjom finansowym, które z powodu
kryzysu popadły w tarapaty. Senat nie zgłosił w piątek poprawek do ustawy, która przywraca
możliwość przyznawania wsparcia takim firmom.

Skarb Państwa będzie mógł pomagać instytucjom finansowym, które z powodu kryzysu popadły w tarapaty. Senat nie zgłosił w piątek poprawek do ustawy, która przywraca możliwość przyznawania wsparcia takim firmom.

Nowelizacja ustawy o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym oraz ustawy o rekapitalizacji niektórych instytucji finansowych przedłuża możliwość udzielenia im pomocy, która do tej pory ograniczona była datą 31 grudnia 2010 r. Pomoc będzie mogła być przyznawana w przypadku wystąpienia negatywnych zjawisk na rynku finansowym.

Ustawa przewiduje, że wsparcie może być adresowane do banków krajowych, zakładów ubezpieczeń, funduszy emerytalnych i inwestycyjnych, domów maklerskich oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Resort finansów, który jest autorem zmian, zapewnił w uzasadnieniu do nowelizacji, że dotychczas żadna z instytucji finansowych objętych zmienianymi ustawami nie wystąpiła z wnioskiem o udzielenie wsparcia na ich podstawie.

"Ze względu na pozytywny efekt psychologiczny, jaki wywołuje możliwość udzielenia wsparcia na podstawie ustaw, zmian tendencji na rynkach finansowych oraz w celu przygotowania się na dalsze ewentualne skutki kryzysu światowego, jest zasadne utrzymanie możliwości udzielenia wsparcia dla instytucji finansowych w 2011 r." - uważa MF.

Ewentualna pomoc miałaby być przeznaczana na przedsięwzięcia mające na celu utrzymanie płynności płatniczej oraz "działania rekapitalizacyjne". Przekazanie wsparcia będzie możliwe dopiero po uzyskaniu pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej ze wspólnym rynkiem.

Z ustawy wykreślono przepis ograniczający w czasie możliwość udzielania wsparcia firmom (prawo do udzielenia pomocy rządowej na podstawie ustawy wygasło z końcem grudnia 2010 r. - PAP).

Zmiany mają zacząć obowiązywać z dniem ogłoszenia ustawy. MF podkreśla, że waga poruszanych w ustawie zagadnień uzasadnia jak najszybsze wejście w życie noweli. Według resortu nie naruszy zasady demokratycznego państwa prawnego, wskazane jest natomiast jak najszybsze wprowadzenie możliwości udzielenia wsparcia i utrzymanie ciągłości obowiązywania programów pomocowych. Ustawę musi jeszcze podpisać prezydent. (PAP)

mmu/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)