Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat za nowelizacją ustawy o VAT

0
Podziel się:

Senat jednogłośnie zadecydował w piątek o przyjęciu bez poprawek
nowelizacji ustawy o VAT. Zmniejsza ona obowiązki informacyjne podatników związane z prowadzeniem
ewidencji VAT.

Senat jednogłośnie zadecydował w piątek o przyjęciu bez poprawek nowelizacji ustawy o VAT. Zmniejsza ona obowiązki informacyjne podatników związane z prowadzeniem ewidencji VAT.

Uchwalona przez Sejm w lutym br. nowelizacja, autorstwa komisji "Przyjazne Państwo", upraszcza zasady aktualizacji danych w systemie ewidencji podatników (NIP)
i ewidencji dla celu VAT. Pozytywną opinię o dokumencie wyraził rząd.

Nowe przepisy zwalniają podatników VAT z obowiązku aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego (dla celów VAT) w sytuacji, gdy aktualizowane dane obejmowałyby zgłoszenie aktualizacyjne w systemie ewidencji podatników NIP. Ułatwienie nie miałoby zastosowania w przypadku, gdyby zgłaszana zmiana spowodowała zmianę właściwości organu podatkowego, czyli np. w razie zmiany miejsca zamieszkania lub adresu siedziby podatnika.

Zgodnie ze zmienionym przepisem podatnik będzie musiał zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie siedmiu dni od dnia, kiedy nastąpiła zmiana. W pierwotnym projekcie termin ten określono na 14 dni, ale skrócono go na wniosek resortu finansów.

Zgodnie z obecnymi przepisami zarówno zgłoszenie identyfikacyjne (NIP), jak i rejestracyjne (dla celów VAT) powinny zostać dokonane przed wykonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przypadku zmiany danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym oraz rejestracyjnym na podatniku ciąży obowiązek aktualizacji tych danych poprzez złożenie zgłoszenia aktualizacyjnego (NIP) oraz zgłoszenia zmiany danych (dla celów VAT).

W pierwszym przypadku termin na zgłoszenie zmian wynosi 14 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana, a w drugim siedem dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

Nowe przepisy wejdą w życie w 14 dni od ich ogłoszenia. Teraz nowelizacja trafi do podpisu przez prezydenta.(PAP)

awy/ bos/ jbr/

vat
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)