Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat za nowelizacją ustawy reformującej system nauki

0
Podziel się:

Senat przyjął w środę wieczorem bez poprawek znowelizowane przepisy
wprowadzające ustawy reformujące system nauki. Nowelizacja przesuwa o rok datę oceny jednostek
naukowych przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN). Ustawa czeka teraz na podpis
prezydenta.

Senat przyjął w środę wieczorem bez poprawek znowelizowane przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki. Nowelizacja przesuwa o rok datę oceny jednostek naukowych przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN). Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.

Jeżeli Bronisław Komorowski ją podpisze, KEJN do końca września 2013 r. będzie miał czas na ocenę jednostek naukowych.

Za zmianą ustawy głosowało 84 senatorów, nikt nie opowiedział się przeciw.

Termin pierwszej oceny jednostek naukowych przewidywała ustawa z 30 kwietnia 2010 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące system nauki. Zgodnie z ust. 3 w art. 32 ustawy, jednostki naukowe, które w 2010 r. otrzymały kategorie naukowe na podstawie przepisów z 2004 r., miały zostać ocenione przez KEJN w ciągu 24 miesięcy od dnia wejścia w życia ustawy (czyli 1 października 2010 r.), a więc do 30 września 2012 r.

Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych - powołany w 2010 r., również w ramach reformy szkolnictwa wyższego - jest organem opiniodawczo-doradczym ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Ma oceniać pracę wszystkich jednostek naukowych, a więc m.in. instytutów PAN, instytutów badawczych czy niektórych wydziałów uczelni.

W wyniku oceny KEJN, jednostki naukowe będą klasyfikowane do jednej z czterech kategorii: A+ - poziom wiodący w skali kraju, A - poziom bardzo dobry, B - poziom akceptowalny z rekomendacją wzmocnienia działalności naukowej oraz C - poziom niezadowalający.

Od tej oceny będzie zależała wysokość dotacji dla tych instytucji. Te jednostki, które odnoszą największe sukcesy naukowe, będą mogły liczyć na największe finansowe wsparcie państwa.

Przyszła kompleksowa ocena ma objąć ponad 1000 jednostek naukowych. Przepisy określające kryteria i tryb przyznawania jednostkom kategorii naukowej, które nie zostały jeszcze wydane, nakładają na jednostki naukowe obowiązek rzetelnego udokumentowania poziomu naukowego prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych oraz wyników działalności za ostatnie cztery lata, jak również wymóg szczegółowej weryfikacji przedstawianych danych.

"Projekt zmiany tej oceny wynikał wyraźnie z postulatów środowiska naukowego i akademickiego" - zaznaczył w czasie posiedzenia Senatu podsekretarz stanu MNiSW, Marek Ratajczak. Zapowiedział, że w czerwcu tego roku ma wejść w życie rozporządzenie, które szczegółowo określi zasady oceniania jednostek naukowych. Ratajczak zaznaczył, że przesunięcie daty oceny parametrycznej jednostek da im czas na dostosowanie się do nowych kryteriów oceny.

"Z uwagi na fakt, iż środowisko naukowe jest obecnie w znacznej części zaangażowane i przeciążone licznymi obowiązkami związanymi z wdrażaniem reformy szkolnictwa wyższego, konieczność przeprowadzenia jeszcze w bieżącym roku oceny jednostek naukowych nałożyłaby na jednostki naukowe kolejne obowiązki związane z zebraniem i opracowaniem informacji niezbędnych dla oceny ich działalności naukowej" - napisano w stanowisku rządu dotyczącym zmiany ustawy.

Nowelizacja - po podpisaniu ustawy przez prezydenta i ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw - miałyby wejść w życie w ciągu dwóch tygodni. (PAP)

lt/ agt/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)