Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat za ustawą ws. karania piratów drogowych w krajach UE

0
Podziel się:

Senat poparł w czwartek nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ułatwia
ona identyfikację piratów drogowych w państwach Unii Europejskiej poprzez automatyczne
przekazywanie danych rejestracyjnych pojazdów i ich właścicieli.

Senat poparł w czwartek nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ułatwia ona identyfikację piratów drogowych w państwach Unii Europejskiej poprzez automatyczne przekazywanie danych rejestracyjnych pojazdów i ich właścicieli.

Nowelizacja dotyczy polskich kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego w krajach Unii Europejskiej i kierowców z państw członkowskich UE łamiących przepisy w Polsce. Nowela, do której Senat wprowadził cztery redakcyjne poprawki, trafi teraz ponownie do Sejmu.

Nowelizacja wprowadza unijną dyrektywę z 25 października 2011 r. w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego (tzw. dyrektywa "cross border enforcement"). Termin jej wdrożenia minął 7 listopada 2013 roku.

Wymiana informacji w ramach Krajowego Punktu Kontaktowego będzie dotyczyć danych rejestracyjnych pojazdów oraz ich właścicieli lub posiadaczy. Dane te będą przekazywane m.in. w sytuacjach: niestosowania się do ograniczenia prędkości, prowadzenia pojazdu bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, przewożenia dziecka bez fotelika, niestosowania się do sygnałów świetlnych, prowadzenia pojazdu po wypiciu alkoholu lub pod wpływem narkotyków, korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Krajowy Punkt Kontaktowy ma być częścią nowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Wymiana informacji będzie odbywała się w systemie teleinformatycznym za pośrednictwem istniejącego już europejskiego systemu EUCARIS. Informacje o zagranicznych kierowcach, ich pojazdach i dokonanych przez nich przewinieniach drogowych w Polsce - z Krajowego Punktu Kontaktowego będą otrzymywały: policja, Inspekcja Transportu Drogowego, straże miejskie, Służba Celna i Straż Graniczna.

Zdaniem resortu transportu wymiana danych rejestracyjnych pojazdów może zwiększyć efekt prewencyjny i zachęcić do ostrożniejszej jazdy kierowców pojazdów zarejestrowanych w innych państwach członkowskich UE, co w efekcie wpłynie na zmniejszenie liczby ofiar wypadków w ruchu drogowym.

Podczas środowej dyskusji w Senacie nad nowelizacją senator Ryszard Górecki (PO) podkreślił potrzebę działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. Ocenił, że nowe przepisy ustawy zapewnią równe traktowanie kierowców naruszających prawo. "Za mało mamy jeszcze przepisów kontrolujących i mobilizujących ludzi do normalnego poruszania się na drogach. Za dużo mamy oszołomów. Wśród tych osób, które tak brzydko nazwałem, są też obcokrajowcy" - powiedział Górecki.

Robert Dowhan (PO) dodał, że w ostatnich latach bardzo poprawiła się jakość dróg, co ma także wpływ na poprawę bezpieczeństwa drogowego. "Uważam, że właściwą drogą jest budowa bezpiecznych dróg, edukacja i zdrowy rozsądek" - powiedział Dowhan. (PAP)

gdyj/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)