Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat za ustawami dot. podziału kompetencji w województwie

0
Podziel się:

Senat zarekomendował w czwartek przyjęcie
przez Sejm ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w
województwie, a także ustawy nowelizującej niektóre inne ustawy w
związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań w województwie.
Senatorowie zaproponowali do ustaw kilkanaście poprawek.

Senat zarekomendował w czwartek przyjęcie przez Sejm ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie, a także ustawy nowelizującej niektóre inne ustawy w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań w województwie. Senatorowie zaproponowali do ustaw kilkanaście poprawek.

Pierwsza ustawa przewiduje, że zadania wojewodów zostaną ograniczone do kontroli gospodarowania mieniem publicznym w województwie, sprawowania nadzoru nad samorządem oraz odpowiedzialności za zarządzanie kryzysowe, stan porządku i bezpieczeństwa publicznego, a także reprezentowania rządu w terenie.

Nowe prawo zawiera też kryteria, jakie będzie musiał spełniać kandydat na wojewodę i wicewojewodę. Osoba taka będzie musiała legitymować się co najmniej tytułem magistra, posiadać obywatelstwo polskie, mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie w kierowaniu zespołami ludzkimi oraz cieszyć się nieposzlakowaną opinią. Z pretendowania o to stanowisko dyskwalifikować będzie skazanie za przestępstwo umyślne.

Z kolei zgodnie z nowelizacjami ustaw dotyczących zmian w organizacji i podziale zadań w województwie, samorząd województwa przejmie część kompetencji i zadań wojewodów.

Przyjęto zasadę, że nadrzędną rolę pełni konstytucyjna zasada subsydiarności państwa. Zgodnie z nią uprawnienia powinny być przypisane do najniższego szczebla administracji, który jest w stanie efektywniej realizować zadania.

W kompetencjach samorządu województwa znajdą się m.in. ośrodki doradztwa rolniczego. Również Państwowa Inspekcja Sanitarna ma na poziomie województwa podlegać wojewodzie, a na poziomie powiatu - staroście.

Od 1 kwietnia pracownicy urzędów wojewódzkich staną się pracownikami urzędu marszałkowskiego, z wyjątkiem tych, którzy nie wyrazili zgody na zmiany w zakresie ich stosunku pracy.

Z dniem wejścia w życie ustaw mienie Skarbu Państwa, niezbędne do wykonywania zadań, które zostają przekazane z administracji wojewódzkiej do samorządowej, stanie się mieniem właściwego samorządu.

Senatorowie przyjęli w czwartek kilka poprawek precyzujących brzmienie ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie.

Do drugiej z ustaw Senat przyjął 11 poprawek. Senatorowie zaproponowali m.in. przesunięcie na 1 stycznia 2010 roku wprowadzenie zmian w ustawie o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która jest jedną z nowelizowanych ustaw.(PAP)

mzk/ la/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)