Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat zgłosił poprawki do zmian w ustawie o finansach publicznych

0
Podziel się:

Senat zgłosił w środę 6 poprawek do nowelizacji ustawy o finansach
publicznych. Dotyczą one spraw legislacyjnych i porządkowych. Nowela ma na celu m.in. poprawę
finansów państwa i zabezpieczenie przed przekroczeniem drugiego progu ostrożnościowego.

Senat zgłosił w środę 6 poprawek do nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Dotyczą one spraw legislacyjnych i porządkowych. Nowela ma na celu m.in. poprawę finansów państwa i zabezpieczenie przed przekroczeniem drugiego progu ostrożnościowego.

Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami głosowało 56 senatorów, 38 było przeciwnych.

Uchwalona przez Sejm 3 grudnia nowelizacja ma na celu m.in. poprawę finansów państwa i zabezpieczenie przed przekroczeniem drugiego progu ostrożnościowego (relacji długu publicznego do PKB na poziomie 55 proc.). Przewiduje m.in. wzrost stawek VAT w przypadku, gdyby relacja długu publicznego do PKB przekroczyła 55 proc. Jeśli stałoby się to np. w 2011 r., to w lipcu 2012 r. VAT wzrósłby o jeden punkt procentowy, a w kolejnym roku o jeszcze jeden. Potem nastąpiłby stopniowy powrót do pierwotnej stawki VAT.

Zmiany wprowadzają też tzw. regułę wydatkową, ograniczającą wzrost niektórych wydatków państwa. Dyscyplinująca reguła wydatkowa zakłada, że wydatki budżetu państwa będą mogły rosnąć z roku na rok nie więcej niż o 1 punkt procentowy ponad inflację. Ma ona dotyczyć wydatków elastycznych, które nie są określone w ustawach oraz nowych wydatków sztywnych (ich poziom określono w ustawach).

Sejm zdecydował, że dyscyplinująca reguła wydatkowa nie będzie dotyczyć pieniędzy na sfinansowanie wypłat świadczeń emerytalno-rentowych gwarantowanych przez państwo - dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytalno-Rentowego KRUS oraz Funduszu Emerytur Pomostowych.

Nowela zawiera też pakiet zmian w zarządzaniu długiem i płynnością środków publicznych. Wolne środki należące do jednostek sektora finansów publicznych będą lokowane na kontach resortu finansów, a nie w bankach.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2011 r., ale kilka jej przepisów zacznie obowiązywać później. Rząd planował, że nowela przyniesie państwu ok. 18 mld zł oszczędności.(PAP)

ago/ pad/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)