Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senator: Reformując NATO pamiętajmy o bezpieczeństwie Europy Wsch.

0
Podziel się:

Republikański senator Richard Lugar, jeden z czołowych autorytetów w
Kongresie USA w dziedzinie polityki zagranicznej, podkreślił konieczność zabezpieczenia interesów
środkowo- i wschodnioeuropejskich członków NATO w nowej doktrynie strategicznej sojuszu.

*Republikański senator Richard Lugar, jeden z czołowych autorytetów w Kongresie USA w dziedzinie polityki zagranicznej, podkreślił konieczność zabezpieczenia interesów środkowo- i wschodnioeuropejskich członków NATO w nowej doktrynie strategicznej sojuszu. *

Senator Lugar, najstarszy rangą Republikanin w Komisji Spraw Zagranicznych Senatu, przedstawił swoje opinie w czwartek na posiedzeniu komisji na temat "raportu mędrców" w sprawie reformy NATO, z udziałem jego współautorki, byłej sekretarz stanu Madeleine Albright.

Zdaniem Lugara, NATO powinno uwzględnić interesy krajów Europy Środkowo-Wschodniej przy ewentualnych zmianach w rozmieszczeniu swej broni nuklearnej. Powinno też wzmocnić znaczenie artykułu 5. sojuszu o zbiorowej samoobronie.

"Niektóre kraje członkowskie NATO wystąpiły z bezprecedensowym apelem o wycofanie amerykańskiej taktycznej broni nuklearnej z Europy. Nowa Koncepcja Strategiczna sojuszu musi rozważyć skutki, jakie zmiana planowania nuklearnego miałaby dla bezpieczeństwa państw Europy Wschodniej" - powiedział senator w oświadczeniu na początku przesłuchań w komisji w sprawie raportu.

Podkreślił też, że trzeba "wzmocnić odstraszające znaczenie broni konwencjonalnej zawarte w artykule 5." sojuszu, ponieważ - jak powiedział - "po wojnie Rosji z Gruzją w 2008 r. słusznie wezwano do wprowadzenia środków upewniających o bezpieczeństwie naszych wschodnioeuropejskich sojuszników".

"Rzeczywistość jest taka, że większość sojuszników uważa obecność amerykańskich wojsk i sprzętu wojskowego za ostatecznego gwaranta swojego bezpieczeństwa. Nieosiągnięcie przez sojuszników konsensu co do tego, w jakim zakresie można rozmieścić infrastrukturę NATO w krajach-nowych członkach sojuszu, będzie hamowało wprowadzenie tych środków gwarancji bezpieczeństwa, z obroną rakietową włącznie" - oświadczył Lugar.

Senator ponowił także swój wcześniejszy apel, aby definicję agresji, przed którą kraje NATO miałyby się solidarnie bronić na podstawie artykułu 5., poszerzyć o takie formy agresji jak atak na systemy komputerowe i przerwanie dostaw energii.

"Od 2006 r. nawoływałem, aby bezpieczeństwo energetyczne włączyć do artykułu 5. i nadal uważam, że sojusz musi opracować plany w celu stworzenia wiarygodnych środków odstraszania przed nowymi, niekonwencjonalnymi zagrożeniami" - powiedział.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

bezpieczeństwo
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)