Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senator Zaremba zawiadamia prokuraturę ws. ZCh Police

0
Podziel się:

Senator Krzysztof Zaremba (PiS) skierował we wtorek do Prokuratury
Okręgowej w Szczecinie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez kierownictwo
Zakładów Chemicznych Police. Do szefa NIK zwrócił się natomiast w sprawie kontroli kompensacji
szczecińskiej stoczni.

Senator Krzysztof Zaremba (PiS) skierował we wtorek do Prokuratury Okręgowej w Szczecinie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez kierownictwo Zakładów Chemicznych Police. Do szefa NIK zwrócił się natomiast w sprawie kontroli kompensacji szczecińskiej stoczni.

Zaremba powiedział dziennikarzom, że podstawą zawiadomienia stał się raport po kontroli Zakładów przez Najwyższą Izbę Kontroli. Przypomniał, że wnioski raportu wskazywały m.in. na nieprawidłowości przy zatrudnianiu kadry zarządzającej, udzielaniu jej członkom wysokich odpraw, niegospodarności czy też działania, które naraziły firmę na straty.

Jak informowała w pierwszej dekadzie marca NIK w raporcie pokontrolnym, błędne decyzje zarządu ZCh Police wraz z niekorzystną sytuacją rynkową przyniosły w latach 2008-09 Zakładom utratę stabilności ekonomicznej oraz problemy w utrzymaniu ciągłości działalności aż do groźby utraty płynności finansowej.

"Poza kryzysem gospodarczym do sytuacji spółki przyczyniło się także złe zarządzanie nią, brak profesjonalizmu oraz paraliż decyzyjny zarządu spółki w IV kwartale 2008 r." - informował wówczas prezes NIK Jacek Jezierski.

NIK w raporcie zwróciła też uwagę, że rada nadzorcza Polic w sposób niekorzystny dla przedsiębiorstwa ustaliła zasady wypłaty odpraw dla członków jego zarządu. Odprawy w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia były wypłacane niezależnie od tego, czy powodem rezygnacji z pracy była własna decyzja czy wniosek z prośbą o odwołanie.

Według NIK zła sytuacja spółki w kontrolowanym okresie spowodowana była również brakiem ciągłości jej zarządzania. Np. od 2005 r. do końca 2010 r. funkcję prezesa zarządu w spółce sprawowało pięć osób, a średnia kadencja wyniosła zaledwie rok.

W lutym br. prezes ZCh Police Krzysztof Jałosiński mówił dziennikarzom, że ostatnie wyniki finansowe spółki oznaczają, że "bezspornie odzyskuje ona płynność finansową". Firma jest w trakcie restrukturyzacji, a jej program trafił do Komisji Europejskiej.

Zakłady Chemiczne Police S.A. są jedną z największych firm chemicznych w Polsce, zaliczanych do grupy podmiotów tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej. Spółka zatrudnia ponad 2,6 tys. osób.

Zaremba poinformował także, że skierował do prezesa NIK pytanie ws. kontroli procesu kompensacji Stoczni Szczecińskiej Nowa. Jak mówił, według jego wiedzy do takiej kontroli miało dojść i wykazała ona nieprawidłowości podczas przebiegu kompensacji.

Rzecznik NIK Paweł Biedziak poinformował PAP, że Izba skontrolowała proces kompensacji w stoczniach Gdyni i Szczecina, a publikacja raportu pokontrolnego nastąpi w ciągu 1-1,5 miesiąca. Jak dodał, jego opracowanie jest w fazie końcowej, jednak za wcześnie, by mówić o konkretach.

Senator Zaremba dodał także, że skierował liczne pytania dotyczące samej stoczni szczecińskiej do szefa resortu skarbu ministra Aleksandra Grada ws. m.in. ewentualnych nieprawidłowości przy zbywaniu jej majątku i czeka na odpowiedzi.

6 listopada 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona stoczniom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna była nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej.(PAP)

epr/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)