Notowania

senator
30.06.2009 20:38

Senatorowie PO poprą zmianę konstytucji

Prezydium klubu senatorów PO podjęło we wtorek decyzję, że senatorowie tej partii poprą w środę zmianę w konstytucji zakazującą kandydowania do parlamentu osobom skazanym - poinformował PAP szef klubu PO Marek Rocki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydium klubu senatorów PO podjęło we wtorek decyzję, że senatorowie tej partii poprą w środę zmianę w konstytucji zakazującą kandydowania do parlamentu osobom skazanym - poinformował PAP szef klubu PO Marek Rocki.

Kilka dni wcześniej Rocki mówił, iż wszystko wskazuje na to, że nowela konstytucji zostanie odrzucona, a w jej miejsce senatorowie zgłoszą własną inicjatywę ustawodawczą.

Wątpliwości senatorów PO budził m.in. użyty w nowelizacji termin "przestępstwo", który - ich zdaniem - może być płynny w zależności od tego, co zapisze się w Kodeksie karnym. Ponadto senatorowie sądzili, że cel noweli można zrealizować, nie zmieniając konstytucji, a wprowadzając odpowiedni zapis np. w ordynacji wyborczej.

Rocki, pytany, dlaczego ostatecznie zapadła jednak decyzja o poparciu nowelizacji, odparł, że senatorowie "nie potrafili znaleźć czegoś, co byłoby lepsze, więc będą głosować za propozycją przyjętą przez Sejm".

Rocki podkreślił, że senatorowie rozważali propozycję, by w konstytucji zapisać odesłanie do ustawy, a dopiero w ustawie zapisać katalog przestępstw, które by wykluczały start w wyborach albo pełnienie mandatu posła lub senatora. To jednak - jak dodał - nie było lepszym rozwiązaniem.

Pytany, czy zostanie wprowadzona dyscyplina podczas głosowania, odparł, że o tym zdecyduje klub w środę przed rozpoczęciem obrad Senatu. Ale - jak dodał - uważa, że nie będzie ona konieczna.

Sejm znowelizował konstytucję 7 maja. Nowela, autorstwa PO, wprowadza do art. 99 ustawy zasadniczej zapis, że "wybraną do Sejmu lub do Senatu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego".

Pierwotnie głosowanie nad zmianą w konstytucji miało odbyć się półtora tygodnia temu, jednak na wniosek senatorów PO zostało przesunięte na środę. Senat nie ma możliwości wprowadzenia poprawek do zaproponowanej przez Sejm noweli konstytucji; może ją tylko przyjąć lub odrzucić.

Aby zmiana w konstytucji mogła wejść w życie, musi ją przyjąć zarówno Sejm (co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów), jak i Senat (bezwzględną większością). W Senacie pracują dwa kluby - PO (57 senatorów) i PiS (38) oraz 5 senatorów niezrzeszonych. (PAP)

joko/ mok/ bk/

Tagi: senator, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz