Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senaty Europy za wzmocnieniem dwuizbowego systemu parlamentarnego

0
Podziel się:

Uczestnicy zakończonego w piątek w Madrycie XIII Spotkania Stowarzyszenia
Senatów Europy przyjęli deklaracje końcową, w której opowiedzieli się za wzmocnieniem dwuizbowego
systemu parlamentarnego, podkreślając jego znaczenie dla demokracji.

Uczestnicy zakończonego w piątek w Madrycie XIII Spotkania Stowarzyszenia Senatów Europy przyjęli deklaracje końcową, w której opowiedzieli się za wzmocnieniem dwuizbowego systemu parlamentarnego, podkreślając jego znaczenie dla demokracji.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 14 wyższych izb parlamentu. Polskę reprezentował marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Tematem tegorocznego spotkania był senat i jego mechanizmy współpracy z regionami oraz podmiotami lokalnymi.

W deklaracji końcowej wskazano na potrzebę dalszego uświadamiania "korzyści, jakie daje Europie dwuizbowy system parlamentarny". Zwrócono uwagę na rolę senatów jako "gwarancji lepszej jakości w wypełnianiu funkcji legislacyjnej" w procesie zatwierdzania ustaw oraz ich rolę w procesie kontrolowania rządów.

Podkreślono także rolę senatów we współpracy podmiotów regionalnych, lokalnych i europejskich i opowiedziano się za "uwidocznieniem udziału podmiotów regionalnych i lokalnych w wypracowywaniu wspólnych stanowisk europejskich, co przyczynia się do wzmocnienia demokracji parlamentarnej".

W sobotę marszałek Borusewicz spotka się z przedstawicielami organizacji polonijnych w Hiszpanii. Organizatorami spotkania w podmadryckim Vicalvaro są: Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii "Klub Wawel", Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii "Nasz Dom", "Dom Polski w Getafe" oraz Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Mówiących po Polsku "Polonica". Omówiona zostanie m.in. rola środowisk polonijnych w promocji polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej.

Grażyna Opińska (PAP)

opi/ az/ ap/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)