Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Serbia: Demonstracja przeciw uwolnieniu Hardinaja przez trybunał haski

0
Podziel się:

Kilkuset serbskich nacjonalistów podczas demonstracji przeciw
uwolnieniu przez trybunał haski b. kosowskiego partyzanta i premiera Ramusha Haradinaja,
oskarżonego o zbrodnie na Serbach, żądało w piątek, by Serbia zrezygnowała z planów przystąpienia
do UE.

Kilkuset serbskich nacjonalistów podczas demonstracji przeciw uwolnieniu przez trybunał haski b. kosowskiego partyzanta i premiera Ramusha Haradinaja, oskarżonego o zbrodnie na Serbach, żądało w piątek, by Serbia zrezygnowała z planów przystąpienia do UE.

Zgromadzeni pod siedzibą prezydenta Serbii w Belgradzie spalili flagi Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, NATO i Kosowa.

Serbia ma status kandydata do UE i oczekuje na wyznaczenie daty rozpoczęcia rozmów akcesyjnych.

Demonstranci, otoczeni kordonem policji w hełmach, powiewali sztandarami Serbii i Rosji, głównego sojusznika Belgradu na scenie międzynarodowej.

"Winni (uwolnienia Haradinaja) nie są sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, lecz ci, którzy wydają rozkazy, to znaczy USA, UE i NATO" - powiedziała w swym przemówieniu podczas demonstracji Natasza Jovanović z kierownictwa nacjonalistycznej Partii Radykalnej (SRS), organizatora demonstracji.

W odpowiedzi uczestnicy protestu zaczęli skandować: "Ratko Mladić, Ratko Mladić". To nazwisko byłego generała, dowódcy wojsk Serbów bośniackich, którego rozprawa toczy się przed trybunałem haskim. Jest oskarżony o zbrodnie wojenne i ludobójstwo.

Prezydent Serbii Tomislav Nikolić oświadczył w czwartek, że uniewinnienie Haradinaja jest kolejnym dowodem, że trybunał haski "powołano jedynie do sądzenia narodu serbskiego", co utrudnia pojednanie na Bałkanach i powoduje "nasilenie eurosceptycyzmu wśród Serbów".

Prokurator żądał dla Haradinaja i dwóch jego podwładnych w związku z oskarżeniem o zbrodnie ludobójstwa popełnione na Serbach w Kosowie 20 lat więzienia. Zostali uwolnieni "z braku dowodów winy".

Wcześniej, 16 listopada, trybunał haski uwolnił dwóch chorwackich generałów, Ante Gotovinę i Mladena Markacza, skazanych w pierwszej instancji na 24 i 18 lat więzienia za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione na Serbach w latach 90.

Rząd serbski wyraził "konsternację" z powodu tych "niesprawiedliwych" wyroków uniewinniających, ale jednocześnie zapewnił, że "będzie kontynuował otwarty dialog z Kosowem".

Również Rosja skrytykowała w piątek uniewinnienie Haradinaja. Rzecznik rosyjskiego MSZ ocenił w oświadczeniu dla agencji RIA-Nowosti, że uniewinnienie Haradinaja, a wcześniej Gotoviny i Markacza raz jeszcze pokazuje, że trybunał haski funkcjonuje "w sposób selektywny".(PAP)

ik/ kar/

12740704 12740312 12739132

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)