Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Serbia: Nowy patriarcha wyciąga rekę do Watykanu

0
Podziel się

Nowy patriarcha serbskiego Kościoła prawosławnego, Irinej, wyciągnął
rękę do Watykanu, proponując w czwartek wielkie spotkanie ekumeniczne, które mogłoby się odbyć w
2013 roku.

bEhCTJqZ

Nowy patriarcha serbskiego Kościoła prawosławnego, Irinej, wyciągnął rękę do Watykanu, proponując w czwartek wielkie spotkanie ekumeniczne, które mogłoby się odbyć w 2013 roku.

Na pierwszej konferencji prasowej po wyborze na zwierzchnika serbskiego prawosławia, patriarcha Irinej zaproponował, aby to spotkanie odbyło się w Niszu, na południu Serbii, z okazji 1700 rocznicy edyktu mediolańskiego.

Na mocy tego edyktu cesarz zachodniej części Imperium Rzymskiego Konstantyn Wielki oraz cesarz wschodniej części Licyniusz uznali oficjalnie w 313 roku religię chrześcijańską.

bEhCTJrb

Obchody rocznicy w Niszu, rodzinnym mieście cesarza Konstantyna, "będą dla naszych Kościołów okazją do nawiązania kontaktów i wejścia na nową drogę" - oświadczył patriarcha.

"Ta nowa droga będzie drogą chrześcijaństwa i szczerości w dążeniu do zbudowania jedynego Kościoła Chrystusowego" - dodał Irinej.

Już kilka dni po tym, jak został wybrany, nowy serbski patriarcha, który był biskupem Niszu, wypowiedział się otwarcie jako zwolennik wizyty Benedykta XVI w Serbii w 2013 roku, chociaż na konferencji prasowej nie mówił bezpośrednio o papieżu.

Już sam fakt, że serbski patriarcha zwołał konferencję prasową i zwrócił się bezpośrednio do dziennikarzy, agencja AFP nazywa "niezwykłym wydarzeniem".

bEhCTJrh

Prawosławny Kościół serbski - podkreślił Irinej - "jest świadom tego, że już w przeszłości papież wyrażał pragnienie udania się do Serbii, ale wizyta ta została odłożona ma lepszy moment".

Irinej, również zanim został wybrany na patriarchę, opowiadał się zdecydowanie za dialogiem ekumenicznym między chrześcijanami.

Rocznica edyktu mediolańskiego stwarza okazję do spotkania "wszystkich (...) przedstawicieli wspólnoty chrześcijańskiej" i "refleksji nad czasami, kiedy byliśmy przecież jednym Kościołem" - podkreślił Irinej. (PAP)

ik/ ro/

bEhCTJri

5564499

bEhCTJrC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)