Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Serbia: Rodzina wystąpi o uznanie Mladicia za zmarłego

0
Podziel się

Rodzina Ratko Mladicia, byłego dowódcy sił Serbów bośniackich,
poszukiwanego przez haski trybunał ds. zbrodni wojennych na obszarze dawnej Jugosławii, zamierza
wystąpić o uznanie go za zmarłego - poinformował we wtorek austriacki "Der Standard".

bEgKRRLV

Rodzina Ratko Mladicia, byłego dowódcy sił Serbów bośniackich, poszukiwanego przez haski trybunał ds. zbrodni wojennych na obszarze dawnej Jugosławii, zamierza wystąpić o uznanie go za zmarłego - poinformował we wtorek austriacki "Der Standard".

Gazeta przypomina, że w Serbii od lat krążą pogłoski o tym, że Mladić już dawno nie żyje i że jego ludzie pochowali go w tajemnicy, by utrzymać "legendę". Prawnik Milosz Saljić powiedział, że do końca maja rodzina Mladicia złoży w sądzie w Belgradzie wniosek o uznanie go za zmarłego.

Saljić wyjaśnił, że rodzinie chodzi nie tylko o zamrożony majątek poszukiwanego Mladicia, ale także o "ciągłe szykany", na jakie - jak twierdzi - jest narażona.

bEgKRRLX

"Der Standard" zwraca uwagę, że zgodnie z serbskimi przepisami prawa za zmarłą można uznać osobę, która ma więcej niż 70 lat i o której brak wiarygodnych informacji za ostatnie pięć lat. Mladić urodził się jednak przed 68 laty, więc w jego przypadku konieczne byłoby udowodnienie, że okoliczności, w jakich zaginął, wskazują, że prawdopodobnie nie żyje.

Saljić zwraca uwagę, że Mladicia nie widziano od siedmiu lat. Wiadomo, że cierpiał na poważne przypadłości żołądkowe i kardiologiczne, z powodu których wielokrotnie przebywał w szpitalu. Prawnik dochodzi do wniosku, że jako uciekinier Mladić praktycznie nie miałby szans na przeżycie. W połączeniu z faktem, że nie dają rezultatu intensywne poszukiwania, prowadzone przez "lokalne i międzynarodowe tajne służby oraz różnych łowców głów", można - zdaniem Saljicia - wyciągnąć logiczny wniosek, że Mladić nie żyje.

Przewodniczący serbskiego gremium ds. współpracy z ONZ-owskim trybunałem Rasim Ljajić nazywa plany uznania Mladicia za zmarłego "kpiną z instytucji państwowych". Jest przekonany, że rodzina "urządza teatr", bo dobrze wie, że Mladić żyje. Zapewnia, że poszukiwania byłego dowódcy sił Serbów bośniackich, odpowiedzialnego m.in. za masakrę Muzułmanów w Srebrenicy w 1995 roku, będą kontynuowane. (PAP)

az/ mc/

bEgKRRMd

Int.

bEgKRRMy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)