Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Serbia: Sąd Najwyższy podtrzymał wyroki zabójców Djindjicia

0
Podziel się:

Serbski Sąd Najwyższy podtrzymał we wtorek wyroki 40 lat więzienia
dla dwóch autorów zabójstwa premiera Zorana Djindjicia 12 marca 2003 roku.

Serbski Sąd Najwyższy podtrzymał we wtorek wyroki 40 lat więzienia dla dwóch autorów zabójstwa premiera Zorana Djindjicia 12 marca 2003 roku.

Jak poinformowano w komunikacie, "Sąd Najwyższy Serbii jako bezpodstawne odrzucił wnioski o apelację", które złożyli: były dowódca jednostki specjalnej serbskiego MSW (tzw. czerwonych beretów) Milorad "Legija" Ulemek i jego zastępca Zvezdan Jovanović. Ulemek uznawany jest za "mózg" akcji, a Jovanović był bezpośrednim wykonawcą zabójstwa. Wtorkową decyzją Sąd ostatecznie zamknął oskarżonym możliwości odwołania. Zakończył jednocześnie ciągnący się od 2003 roku proces, w czasie którego m.in. wymieniony został prokurator i zginął jeden ze świadków.

40 lat więzienia to maksymalny wymiar kary przewidziany przez serbski wymiar sprawiedliwości.

Obrońcy oskarżonych argumentowali, że procedury sądowe nie zostały przeprowadzone prawidłowo, a wyrok jest motywowany politycznie. Sąd Najwyższy oświadczył we wtorkowym komunikacie, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem, a kary odpowiadały przestępstwu, za jakie odpowiadali oskarżeni.

Ulemek i Jovanović zostali skazani na 40 lat więzienia już przez sąd niższej instancji w maju 2007 roku. W grudniu 2008 roku Sąd Najwyższy po raz pierwszy podtrzymał kary.

Dziesięć innych osób biorących udział w spisku na życie Djindjicia skazano na kary do 35 lat więzienia; pięć z nich osądzono zaocznie.

Zoran Djindjić był przywódcą demokratycznej koalicji, która w październiku 2000 roku obaliła prezydenta Slobodana Miloszevicia. Zorganizowane wówczas przez opozycję masowe protesty doprowadziły do objęcia urzędu szefa państwa przez Vojislava Kosztunicę.

Zamach na Djindjicia, pierwsze zabójstwo urzędującego szefa rządu w Europie od czasu zamordowania premiera Szwecji Olofa Palmego w 1986 roku, był dla Serbii szokiem. W pogrzebie Djindjicia uczestniczyło kilkaset tysięcy ludzi. (PAP)

ksaj/ mc/

5189869 5189520 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)