Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Serbia: Sondaż: poparcie dla członkostwa w UE najniższe od 2002 roku

0
Podziel się:

Liczba Serbów, którzy pragną wejścia swego kraju do UE, zmalała do
poziomu najniższego od czasu pierwszego sondażu w tej sprawie przeprowadzonego w roku 2002 - wynika
z danych opublikowanych w czwartek.

Liczba Serbów, którzy pragną wejścia swego kraju do UE, zmalała do poziomu najniższego od czasu pierwszego sondażu w tej sprawie przeprowadzonego w roku 2002 - wynika z danych opublikowanych w czwartek.

W sondażu przeprowadzonym w grudniu ubiegłego roku z udziałem 1000 osób zaledwie 41 proc. opowiedziało się za wejściem do UE; w lipcu 2012 roku było takich 49 proc. Obecne badanie przeprowadziły Serbskie Biuro ds. Integracji Europejskiej i ośrodek TNS Medium Gallup.

Sondaż miał miejsce po oświadczeniu Komisji Europejskiej z 10 października, że Serbia nie jest gotowa do rozmów akcesyjnych z racji napięć z Kosowem - swą dawną prowincją. UE domaga się też, by socjalistyczno-nacjonalistyczny gabinet, który doszedł do władzy w lipcu ubiegłego roku, zreformował serbską gospodarkę i sądownictwo, ulepszył rządy prawa i klimat dla biznesu, walczył z przestępczością zorganizowaną i korupcją.

Sondaż pokazuje, że 31 proc. Serbów zagłosowałoby przeciw wejściu do UE. Pozostali w ogóle nie głosowaliby lub są niezdecydowani.

Poparcie dla wejścia do Unii zmalało z powodu tego, co wielu Serbów uważa za niewłaściwą presję z racji stosunków z Kosowem uważanym przez wielu za kolebkę serbskiej państwowości - twierdzi szef biura ds. integracji Milan Pajević.

"Ludzie są wyczuleni na punkcie wszystkiego, co uważają za warunki polityczne (członkostwa), jak poprawa stosunków z Prisztiną" - powiedział Pajević. Uważa, że entuzjazm Serbów przygasł też za sprawą kryzysu ekonomicznego w UE, która jest największym partnerem handlowym Serbii.

Belgrad utracił kontrolę nad Kosowem w roku 1999. Kosowo ogłosiło niepodległość w roku 2008 i zostało uznane dotąd przez ponad 90 państw, w tym USA i większość krajów UE. Belgrad i Prisztina prowadzą rozmowy przy mediacji Brukseli, które mają znormalizować stosunki.

Mimo niechęci do nacisków UE w sprawie Kosowa 62 proc. ankietowanych opowiada się za lepszymi stosunkami z Prisztiną, a 66 proc. popiera wymagane przez Unię reformy strukturalne.

Serbia uzyskała status kandydata do członkostwa w UE w marcu ubiegłego roku. (PAP)

mmp/ ap/

13116455

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)