Notowania

wiadomości
22.04.2011 16:34

Serbia: Własna partia prosi Nikolicia o zaprzestanie protestu głodowego

Tomislav Nikolić, szef głównej partii opozycyjnej w Serbii, który od siedmiu dni prowadzi protest głodowy, domagając się przedterminowych wyborów, został poproszony w piątek przez własną formację polityczną o zaprzestanie głodówki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Tomislav Nikolić, szef głównej partii opozycyjnej w Serbii, który od siedmiu dni prowadzi protest głodowy, domagając się przedterminowych wyborów, został poproszony w piątek przez własną formację polityczną o zaprzestanie głodówki.

"Kierownictwo Serbskiej Partii Postępowej (SNS, prawicowa, narodowa) apeluje do Tomislava Nikolicia, by przerwał strajk głodowy, bo jego zwycięstwo jest już zapewnione" - powiedział dziennikarzom wiceprzewodniczący partii Aleksandar Vuczić.

Wyrażając uznanie dla "poświęcenia" swego lidera, SNS jednocześnie oceniła, że "w interesie politycznym, w interesie całej Serbii leży, aby Nikolić kontynuował swą walkę polityczną jako aktywny lider w dobrym zdrowiu" - dodał Vuczić.

Według niego termin wyborów parlamentarnych nie ma już znaczenia dla SNS, która chce przede wszystkim, by Nikolić wyszedł ze szpitala. "Mogą organizować wybory, kiedy chcą" - dodał Vucić.

To dodatkowy znak, że kryzys powstały za sprawą głodówki Nikolicia zbliża się do końca - pisze AFP. W czwartek sam Nikolić zapowiedział, że choć będzie w dalszym ciągu prowadzić strajk głodowy, zacznie przyjmować płyny.

"Nikolić szuka sposobu na honorowe wyjście z sytuacji" - napisał w piątek na pierwszej stronie dziennik "Blic".

Vuczić zapowiedział, że w piątek działacze SNS zgromadzą się pod szpitalem, dokąd Nikolić trafił w niedzielę, by powiadomić go o swym apelu.

Dodał, że do głodującego list wystosował unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele, namawiając Nikolicia do podjęcia "dialogu politycznego".

Lekarze orzekli w piątek, że stan zdrowia Nikolicia jest stabilny. Polityk przestał przyjmować jedzenie i płyny w sobotę. Chce w ten sposób zmusić prezydenta Borisa Tadicia, żeby wyznaczył datę wyborów przedterminowych w kraju, gdzie wielu mieszkańców jest sfrustrowanych trudnościami gospodarczymi i powolnymi postępami na drodze do Unii Europejskiej.

SNS chciała przedterminowych wyborów w grudniu. Planowy termin to maj 2012 roku.(PAP)

mmp/ kar/

8838650 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz