Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Serbia: Wysoki urzędnik ustąpił, bo nie zaaresztował Mladicia

0
Podziel się

Serbski minister odpowiedzialny za poszukiwanie zbrodniarzy
wojennych ustąpił z funkcji koordynatora zespołu, któremu nie udało się aresztować Ratko Mladicia
oskarżanego m.in. o masakrę 7 tys. bośniackich Muzułmanów w Srebrenicy w roku 1995 roku.

bEhubMNx

Serbski minister odpowiedzialny za poszukiwanie zbrodniarzy wojennych ustąpił z funkcji koordynatora zespołu, któremu nie udało się aresztować Ratko Mladicia oskarżanego m.in. o masakrę 7 tys. bośniackich Muzułmanów w Srebrenicy w roku 1995 roku.

"Wcześniej w tym roku powiedziałem, że Mladić znajdzie się w Hadze przed 31 grudnia. Tak się nie stało, więc ustępuję" - powiedział minister pracy i polityki społecznej Rasim Ljajić, który jednak pozostanie szefem organu ds. współpracy z mającym siedzibę w Hadze ONZ-owskim trybunałem ds. zbrodni w dawnej Jugosławii.

Aresztowanie dowódcy sił Serbów bośniackich z czasów wojny w Bośni i Hercegowinie gen. Ratko Mladicia jest ważne dla postępu w staraniach Serbii o członkostwo w Unii Europejskiej.

bEhubMNz

Ujęcie i ekstradycja Mladicia to główny warunek stawiany na drodze akcesji Serbii do Unii. Podpisane w kwietniu porozumienie o stowarzyszeniu i stabilizacji zostało zablokowane przez Holandię, która domaga się uprzedniego aresztowania Mladicia.

Minister Ljajić był jedną z dwóch osób kierujących pracami zespołu ds. poszukiwań zbrodniarzy wojennych. Na stanowisku pozostał prokurator Vladimir Vukcević.(PAP)

mmp/ ro/

5387939 5388935 arch.

bEhubMOa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)