Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Serbia zainteresowana polską technologią górniczą

0
Podziel się:

Serbia jest zainteresowana polskimi technologiami eksploatacji głębinowej
węgla - poinformował w środę w Katowicach sekretarz stanu w Ministerstwie Energetyki, Rozwoju i
Ochrony Środowiska Republiki Serbii Dejan Popović.

Serbia jest zainteresowana polskimi technologiami eksploatacji głębinowej węgla - poinformował w środę w Katowicach sekretarz stanu w Ministerstwie Energetyki, Rozwoju i Ochrony Środowiska Republiki Serbii Dejan Popović.

"Rozglądaliśmy za doświadczeniem z innych krajów i doszliśmy do wniosku, że polska technologia daje najlepsze wyniki" - oświadczył wiceminister podczas briefingu z udziałem wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka.

Delegacja z Serbii uczestniczyła w Katowicach w trwających od wtorku Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego "Katowice 2013". To jedno z największych w Europie spotkań przedstawicieli branży górniczej.

Spotkanie delegacji serbskiej z wojewodą było poświęcone m.in. prezentacji planów remontu kopalni Resavica i dwóch innych kopalń wchodzących w skład kompanii Resavica oraz projektowi otwarcia nowej kopalni zlokalizowanej w pobliżu termoelektrowni Drmno.

Wojewoda Łukaszczyk poinformował, że rozmawiał z misją gospodarczo-rządową Serbii o możliwości współpracy z polskimi firmami okołogórniczymi.

"Rozmawialiśmy z panem ministrem na temat możliwości zaangażowania się polskich firm w modernizację kopalń głębinowych w Serbii, jak również rozpoczęciem prac nad pomocą, współpracą w zakresie budowy nowych pól eksploatacyjnych w Serbii" - powiedział.

"Naszym zadaniem jest również tworzyć warunki promocji naszych produktów maszyn i urządzeń, rozwiązań technicznych dla innych państw, innych gospodarek" - dodał. Jak poinformował, planowana jest misja polskich firm do Serbii, ma się odbyć w listopadzie.

Wiceminister Popović powiedział, że jego kraj jest najbardziej zainteresowany polskimi technologiami eksploatacji głębinowej węgla. "Jeśli chodzi o ceny, to jesteśmy u progu tej współpracy, ale mamy nadzieję, że jesteście konkurencyjni" - powiedział.

Zaznaczył, że w Serbii potrzebne są nowe technologie w już istniejących zakładach, planowane jest też otwarcie nowych kopalń. Dodał, że oba kraje nawiązały już współpracę naukową.

"Interesuje nas kompletny transfer technologii - górnicy z Polski będą musieli uczyć naszych górników jak wydobywać węgiel" - powiedział Dejan Popović. Zwrócił też uwagę na to, że serbska energetyka, podobnie jak polska, bazuje na węglu.(PAP)

lun/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)