Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Serbwie w Kosowie pójdą do wyborów?

0
Podziel się:

W lipcu premierzy Serbii i Kosowa, Ivica Daczić i Hashim Thaci, uzgodnili, że uczynią wszystko co w ich mocy, by głosowanie w listopadzie przebiegło w jak najlepszych warunkach.

Serbwie w Kosowie pójdą do wyborów?
(Dragan Žebeljan/CC/Wikimedia)

Premier Serbii Ivica Daczić oświadczył, że Serbowie w Kosowie powinni głosować w mających się odbyć wkrótce wyborach lokalnych, by móc chronić swe interesy w tym kraju. 90 proc. ludności Kosowa stanowią Albańczycy.

Na 3 listopada w Kosowie, które z serbskiej prowincji stało się w roku 2008 niepodległym państwem, zaplanowano wybory lokalne - po raz pierwszy na całym terytorium, czyli także w części północnej zamieszkanej przez Serbów.

Sobotnia wizyta serbskiego premiera w Graczanicy, serbskiej enklawie w Kosowie, przypadła na czas ożywionej kampanii przedwyborczej.

50 tysięcy Serbów mieszkających w północnym Kosowie od początku powstania nowego państwa odrzucało zwierzchność władz w Prisztinie, a także kosowskiego systemu prawnego i wymiaru sprawiedliwości. Od końca wojny z lat 1998-1999 żyli oni w prawnej próżni, a zamieszkana przez nich enklawa działała faktycznie jako część państwa serbskiego.

W lipcu premierzy Serbii i Kosowa, Ivica Daczić i Hashim Thaci, uzgodnili, że uczynią wszystko co w ich mocy, by głosowanie w listopadzie przebiegło w jak najlepszych warunkach.

Czytaj więcej w Money.pl
W końcu spokój w Kosowie. Dogadali się Wielu z was nie jest szczęśliwych. Ale ktoś musiał położyć kres przeszłości, biedzie i nieustannym klęskom - powiedział Daczić.
Serbia ostrzega przed wyborami w Kosowie Przeprowadzenie wyborów samorządowych w Kosowie, organizowanych 3 listopada, stanowi jeden z elementów podpisanego w Brukseli pod auspicjami Unii Europejskiej porozumienia w sprawie normalizacji stosunków między Belgradem a Prisztiną.
To historyczna chwila dla Kosowa i Serbii - _ Niestety widziałam więcej masakr, więcej zabitych mężczyzn i zgwałconych kobiet niż bardzo młoda osoba powinna _ - wspominała minister wojnę z lat 1998-1999.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)