Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Seremet i Kwiatkowski o lepszej współpracy NIK z prokuraturą

0
Podziel się

W każdej prokuraturze okręgowej będzie koordynator wyznaczony do współpracy
z NIK w sprawie zawiadomień kierowanych przez Izbę do prokuratur; w NIK będą zaś doradcy prawni do
współpracy z prokuraturą - ustalili we wtorek prokurator generalny i prezes NIK.

bErHPSAB

W każdej prokuraturze okręgowej będzie koordynator wyznaczony do współpracy z NIK w sprawie zawiadomień kierowanych przez Izbę do prokuratur; w NIK będą zaś doradcy prawni do współpracy z prokuraturą - ustalili we wtorek prokurator generalny i prezes NIK.

Jak dowiedziała się PAP od przedstawicieli obu instytucji, prokurator generalny Andrzej Seremet i prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski omawiali we wtorek kwestię współpracy na linii NIK-prokuratura, w związku z tym, że w poprzednich latach stosunkowo niewiele zawiadomień NIK przeradzało się w prokuratorskie śledztwa.

Główne ustalenie spotkania to zobowiązanie Seremeta ws. monitorowania przez Prokuraturę Generalną wszystkich zawiadomień NIK o popełnionych przestępstwach. Ponadto postanowił on, że w prokuraturach okręgowych pojawią się koordynatorzy, których zadaniem będzie zbieranie informacji także z prokuratur rejonowych oraz delegatur NIK o przesłanych z Izby zawiadomieniach. "Informacje takie pozwolą m.in. na udzielenie niezbędnego wsparcia prokuraturom rejonowym" - podkreślił przedstawiciel prokuratury.

bErHPSAD

Z kolei Kwiatkowski - jak poinformował rzecznik NIK Paweł Biedziak - zobowiązał się do tego, że w centrali Izby oraz w każdej z krajowych delegatur NIK zostaną wyznaczeni doradcy prawni odpowiedzialni za codzienną współpracę z prokuraturą, zwłaszcza w zakresie nadzoru nad jakością wysyłanych z NIK zawiadomień o popełnionym przestępstwie. Doradcy prawni z NIK w szczególności będą współpracować z prokuratorami - koordynatorami w prokuraturach okręgowych.

Według Biedziaka w NIK zostaną też zorganizowane specjalne szkolenia z przygotowywania zawiadomień o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa - pierwsze poprowadzi prok. Sławomir Górnicki wiceszef departamentu postępowania przygotowawczego Prokuratury Generalnej.

W 2012 r. NIK przekazała do organów ścigania łącznie 136 zawiadomień. W 14 sprawach odmówiono wszczęcia postępowania, 25 spraw wszczętych później umorzono. W trzech sprawach prokuratury skierowały do sądu akty oskarżenia, w sześciu sprawach sądy warunkowo umorzyły postępowania, a w jednej - oskarżony dobrowolnie poddał się karze. Pozostałe postępowania wszczęto i są w toku. Izba ma być informowana o ich dalszym biegu.(PAP)

wkt/ abr/ mow/

bErHPSBe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)